היום (ג') קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת דיון בנושא מניעה וטיפול בדיכאון לאחר לידה. את הדיון יזמו חברי הכנסת יהודה גליק (הליכוד), עליזה לביא (יש עתיד), מרב מיכאלי (העבודה) ורחל עזריה (כולנו).

"כל כך הרבה נשים, בעלים וילדים מושפעים מדיכאון אחר לידה, אבל בגלל שלא מדברים על זה, אין מודעות. נשים אומרות: אף אחד לא הכין אותי לזה. לחתונה מתכוננים, לפני לידה יש קורס הכנה ללידה, אבל אף מילה מה יקרה כשכל הבלונים יתפוצצו והאישה לא תבין למה היא שונאת את הילד ולא מסוגלת לצאת מהמיטה. זה גורם למשבר זוגי וכלכלי. כל הלחצים על אדם אחד שצריך לנהל מלחמת קיום ואף אחד לא מוחא לה כפיים", אמר ח"כ גליק.

אין מודעות לתופעה.  ח"כ יהודה גליק. פלאש 90
אין מודעות לתופעה. ח"כ יהודה גליק. צילום: פלאש 90

לדברי ח"כ מיכאלי: "יש בעיה עם ה'מוכרחים להיות שמח' וה'ילדים זה שמחה'. ואין מקום לדבר על אי שמחה. זה סוד, כי לא מקובל שתהיי לא שמחה. מה שיכול לשנות זה חופשת לידה שוויונית. הנטל חייב להפסיק להיות רק של האמא. יש חשיבות שהאבא יטפל בתינוק פיזית, רק אז הוא יתחיל לדבר את השפה".

"משרד הבריאות שולח נציגה לא רלוונטית שאין לה נתונים, והוועדה מנהלת דיון שנוגע לכל כך הרבה נשים תוך גישוש באפלה" אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עאידה תומא סלימאן בדיון.

מאוחר יותר הודיעה ח"כ סלימאן כי הוועדה פונה למשרד הבריאות ודורשת דיווח מלא על התכניות הקיימות בתחום כולל פירוט תקציבי מלא על תקציבי מחקר, סטטיסטיקה ותכניות. בנוסף, דורשת הוועדה לדעת מהן ההוראות לגבי טיפול מואץ בנשים המאותרות בסיכון לדיכאון.

נציגת קופת חולים מכבי, רחל פיש, אמרה בוועדה: "אנחנו מחפשים גורמי תמיכה לאישה ודואגים לרצף טיפולי. יש נשים שמאתרים אצלן סממנים בתקופת ההיריון ומלווים אותן ללידה. השירות של 'אם לאם' מצוין ובקופה משתמשים בו. יש לנו מערך אחיות ועובדים סוציאליים שנותנים מענה ראשוני. האחות מאתרת ומפנה לעו"ס. אם מאתרים סיכון גבוה להתאבדות מערבים פסיכיאטר. קרוב ל-90% מהנשים בהריון עוברות תשאול אצלנו".

לדברי עו"ד לירון אלמוג מהמשרד לשוויון חברתי: "המשרד הוציא קול קורא ליום עיון בנושא. 180 רשויות נרשמו. יש ביחידת ותיקים אצלנו 'יחידות סגולה' – מתנדבים שעוזרים לקשישים לדעת מה זכויותיהם. בכוונתנו ליזום יחידות סגולה כאלה גם לנשים לאחר לידה, שתסייענה לנשים לדעת מה זכויותיהן ותעלינה את מודעות בני הזוג, על מנת שידעו לזהות, ולא יחשבו שמדובר בעייפות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20