המנהל האזרחי אישר היום את שטח השיפוט שעליו תיבנה ההתנחלות החדשה לתושבי היישוב שנעקר לפני ארבעה חודשים. השטח נמצא על אדמות מדינה באזור שילה.

פינוי מבני עמונה. צילום: פלאש 90
פינוי מבני עמונה. צילום: פלאש 90

התוכנית אושרה על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. ומדובר בקידום משמעותי מבחינת לוחות הזמנים להקמת היישוב. כמו כן, נקבע כי בקרוב יינתן סמל חדש ליישוב כפי שהובטח למפונים.

השלב הבא הוא האישור להנחת התשתיות: חשמל, מים ופריסת מקומות מבני המגורים. שלב זה ייעשה בשיתוף המועצה האזורית מטה בנימין.

עם זאת, המשבר עדיין לא תם. מבחינת התושבים יש להקים את היישוב בצו אלוף, כדי לזרז את ההליכים, אולם לעת עתה בקשתם נדחתה.

יו"ר מטה עמונה אביחי בוארון מסר בתגובה: "לצערינו מוקדם לשמוח. ההחלטה הזו היא עוד שלב בהליך תכנוני בירוקרטי ארוך ומייגע שיכול לקחת שנים רבות. אנחנו שבים ואומרים: רק צו אלוף להקמת אתר מגורים זמני יכול להוציא אותנו מהמצוקה שאליה נקלענו. שנת הלימודים הבאה תחל עוד כמה חודשים ואנו וילדינו לא יודעים מה צפוי לנו בשנה הבאה. נכון לעכשיו אנחנו תקועים באכסניית נוער כבר ארבעה חודשים, בתנאים קשים ובעתיד לוט בערפל.

"אנחנו פונים לראש הממשלה וקוראים לו לכבד את עצמו ואותנו, ולאפשר לנו להקים את היישוב החדש כפי שסיכמנו איתו. על פי ההסכם העבודות להקמת היישוב היו אמורות להתחיל עד סוף מרס. נכון להיום חודשיים אחרי ואין זכר לתחילת עבודות. אנו מצפים שראש הממשלה יורה מיידית ליועץ המשפטי לממשלה להוציא צו אלוף שיאפשר תחילה מיידית של העבודות. רק אז נדע שראש הממשלה לא מפר את ההסכם איתנו ושהישוב החדש אכן ייבנה מיידית".

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי