ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) קיבל היום (ה') החלטה אנטי ישראלית המתעלמת מהקשר ההיסטורי של היהדות לבין הכותל המערבי, שריד בית המקדש, זאת חצי שנה לאחר שקיבל החלטה המנתקת בין הזיקה של היהדות להר הבית.

מתוך 'הפטריוטים' היום (ה')

ההחלטה התקבלה לאחר תמיכה של מדינות ערביות רבות בפלסטינים שקידמו בכינוס שעורך הוועד המנהל של אונסק"ו את הצעת ההחלטה הטוענת שהר הבית, שמוזכר בשם 'חראם א-שריף' ולא בשמו היהודי – קדוש למוסלמים בלבד. אלא שהפעם גם רחבת הכותל מוזכרת בשמה הערבי ובשולי ההחלטה גם בשמה העברי שמודגש בגרשיים לעומת השם המוסלמי.

ההצעה עברה למרות הניסיון הדיפלומטי

לדעת דיפלומטים ישראלים יש בכך ניסיון להביא למצב שהזירה הבינלאומית לא תכיר גם בקדושת הכותל המערבי עבור העם היהודי. הפלסטינים כללו פיסקה בכך שהם מכירים שירושלים, באופן כללי, קדושה לשלוש הדתות על פי הסדר הבא: האיסלאם, הנצרות והיהדות, זאת במטרה לנסות ולהראות שההחלטה מאוזנת ולא נגד היהודים.

ישראל נקטה מאמצים דיפלומטיים בניסיון לבלום את ההחלטה או לפחות לרככה, אך אלה שינו את עמדותיהן של מדינות מעטות בלבד, כך שההחלטה שהובאה היום להצבעה בין 58 מדינות החברות בארגון, עברה כצפוי ברוב גדול.

בפעם הקודמת שהתקבלה החלטה כזו, היא ספגה גינוי ישראלי חריף – כולל שיחות נזעמות ממשרד החוץ למדינות אירופיות שתמכו בהחלטה.

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד כתב אז כי "כיום ישראל מגינה על חופש הדת לכל בני הדתות: יהדות, נצרות ואיסלאם – נגד מי שמנסים להבעיר את המזרח התיכון. בזמן בו המוסלמים הקיצוניים משמידים אתרים היסטוריים בסוריה ובעיראק – ההחלטה שעומד לאמץ אונסק"ו היא בלתי מתקבלת על הדעת ומנותקת מהמציאות". אמנם להחלטה לא תהיה השפעה על הנעשה בשטח, אבל זו עלולה לפגוע בישראל בעתיד.

 

"ארגון מחוצף"

השר אורי אריאל אמר לערוץ 20 בתגובה: "שיא הצביעות, שיא הפוליטיקה המכוערת הבינלאומית. יש פה משהו מתועב. פניתי לראש הממשלה, שהוא גם שר החוץ, שיפנה למדינות העולם בבקשה להסיר את חסותם מהארגון".

אורי אריאל. הראיון המלא בתכנית 'זה היום' בשעה 21:00

בעקבות ההחלטה שלח שלח היום (ה') השר אריאל מכתב לראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו ובו דרש לפעול כנגד הארגון, ובמקביל לפעול לחיזוק ולהגברת המשילות והנוכחות היהודית בהר הבית.
במכתב כתב השר אריאל: "אונסק"ו כידוע הוא ארגון השייך לארגון האומות המאוחדות, ועלינו בממשלה בכלל ועליך כשר החוץ בפרט לדרוש ממדינות העולם לגנות החלטות אנטישמיות אלו ולהפסיק לאלתר את מימון האו"ם שתחת ארגון זה אונסק"ו מפיץ את הודעותיו.

"יתר על כן, דווקא בימים אלו, עלינו בממשלה לפעול ביתר שאת בניגוד גמור להחלטות אלו, לחיזוק הר הבית והגברת המשילות והנוכחות היהודית במקום המקודש ביותר לעם היהודי – הר הבית".

אין זיקה לעם היהודי? הכותל המערבי. צילום:פלאש90
אין זיקה לעם היהודי. הכותל המערבי. צילום: פלאש 90

"המצביעים עליה היו על סמים"

גם מהאופוזיציה הגיעו תגובות המומות. ח״כ מרב מיכאלי, יו״ר סיעת המחנה הציוני, על ההחלה: ״החלטה כל כך הזויה ושערורייתית של אונסק״ו שאו שהמצביעים עליה היו על סמים או שמדובר באנטישמיות משובחת במיוחד. זה ז'אנר חדש: הכחשת ירושלים או הכחשת היהדות ובכל מקרה – התכחשות להסטוריה. למרבה הצער, הבעיה היא שהחלטה כזאת מתאפשרת גם כי נתניהו הפקיר את הזירה החשובה של האו"ם. זה מה שקורה כשגם האו"ם הופך לאחד מסידורי עבודה בליכוד של נתניהו במקום למטרה החשובה של טובת מדינת ישראל״.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.