בעקבות פרישתה הצפוייה של להקת שלווה מ'הכוכב הבא לאירוויזיון' בשיא הגמר, שרת התרבות והספורט מירי רגב שיגרה לפני מספר דקות מכתב לאיגוד השידור האירופי בניסיון למצוא פתרון לחברי הלהקה, בעלי צרכים מיוחדים, אשר חלקם שומרים שבת ולא יוכלו להתמודד בתחרות אירוויזיון שתיערך בישראל, אם יזכו בתוכנית.

"אני פונה אליך לאחר שנודע לי, לאכזבתי הרבה, כי פנייתה של הפקת 'הכוכב הבא', המהווה את תחרות הקדם לאירוויזיון בישראל, נענתה בשלילה בנוגע לשאילתא האם, במידה ותזכה להקת שלווה בזכות לייצג את ישראל באירוויזיון 2019, היא תוכל להופיע מול שופטים, ובחזרה הגנרלית של התחרות, שתיערך בשבת, באמצעות קטע וידאו מוכן מראש, להבדיל מהופעה חיה על הבמה", כתבה רגב לאיגוד האירופי.

שלווה זוכים

למי שפספס ולמי שהתגעגע- רגע הניצחון וקבלת הכרטיס הראשון לגמר :)אנחנו מקבלים תמיכה אדירה בימים האלה ומודים לכל אחד ואחת מכן- ניפגש בגמר ב12.2!

تم النشر بواسطة ‏שלוה‏ في الأحد، ٣ فبراير ٢٠١٩

 

היא הבהירה כי למיטב ידיעתה, "גורם בשידור האירופי השיב כי על פי הכללים של תחרות האירוויזיון, כל ההופעות של כל הנציגים מחויבות להתקיים בהופעה חיה, גם עבור הקהל באולפן. ומי שלא יכול להבטיח הופעה חיה בחזרה הגנרלית לא יהיה בתחרות".

לדבריה, "כלל קשיח זה עומד בדרכה של להקת שלווה, המסתמנת כזוכה הגדולה בתחרות 'הכוכב הבא' וכמי, שככל הנראה, צפויה לייצג את מדינת ישראל בתחרות האירוויזיון בתל אביב בחודש מאי. להקת שלווה זוכה לתהודה רבה מאחר שכל חבריה המוכשרים ביותר, יש לציין, הם אנשים ונשים עם צרכים מיוחדים, המעלים על נס ערכים אוניברסליים של שוויון וקבלת האחר בחברה".

השרה רגב עם חברי להקת שלווה. צילום: דוברות

 

רגב הסבירה כי "בתוך הלהקה ישנם חברים, יהודים שומרי שבת, שעל פי צו מצפונם ואורח חייהם הדתי, מנועים מלהופיע על הבמה בשבת. לפיכך, המשמעות של הצמדות איגוד השידור האירופי לכללים הקשיחים היא פגיעה בשוויון ההזדמנויות של מתחרות ומתחרים פוטנציאלים, שבשל אמונתם הדתית, נמענת מהם האפשרות לייצג על במת האירוויזיון לא רק את מדינת ישראל אלא גם את העקרון המקודש, לטעמי, גם לאיגוד השידור האירופי, מתן שוויון ללא הבדלי דת, מגדר, גזע והשקפה דתית. עוד אציין, כי הפקת התוכנית פנתה לגורמים המומחים בנושא השבת וזאת כדי לייצר פתרון יצירתי לסוגיה, אך כל מאמציה עלו בתוהו וזאת בשל העובדה, שערך קדושת השבת הוא עקרון על ליהודים שומרי מצוות".

"מדובר בסוגייה עקרונית העומדת בבסיסה של חגיגת הגיוון האנושי והשוויון, שתחרות האירוויזיון כל כך מזוהה עמהם"

"אשמח, לפיכך", היא המשיכה, "אם תראו בפנייתי, פניה רשמית, הנדרשת על פי הכללים המחייבים אתכם וזאת כדי שתראו לנגד עיניכם אותן נסיבות מקלות וחשובות, שיאפשרו סטייה מהכלל הקשיח, שעלול להוביל לפגיעה בשוויון ההזדמנויות כלפי כל היהודים שומרי השבת, ללא קשר לאזרחותם, שהוא ערך יסוד בכל חברה דמוקרטית. מדינת ישראל, ככל מדינה דמוקרטית, מאמינה ברוח האירוויזיון, הנותנת במה לכל בעלות ובעלי הכשרון באשר הם ללא הבדלי גזע, מגדר, לאום ואמונה דתית".

רגב הדגישה "כי אין המדובר במצב היפותטי גרידא אלא בסוגייה עקרונית, העומדת בבסיסה של חגיגת הגיוון האנושי והשוויון, שתחרות האירוויזיון כל כך מזוהה עמהם וטוב שכך", וסיכמה: "אודה לכם אם תיענו בחיוב לפנייתי ותפתחו את השער ללהקת שלווה, הצפויה, ככל הנראה, בין השאר, גם בהנתן אישורכם המיוחל, לייצגנו באירוויזיון, ובכך תקשרו כתרי שוויון על התחרות כולה.

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20