"שמעתי את התגובה הזועקת והפופוליסטית של האופוזיציה על כך שמעכשיו יהיו יותר מינויים פוליטיים שיעשו נזק למקצועיות השירות הציבורי. הבל הבלים". כך כתבה היום (ב') איילת שקד, שרת המשפטים, בתגובה לביקורת מהאופוזיציה על החלטתה לייעל את הליך המינויים בשירות הציבורי.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כזכור, שרת המשפטים איילת שקד החליטה אתמול כי השרים ונבחרי הציבור יקבלו ייפוי כוח למנות את המנכ"ל למשנה למשרדם. כמו כן, השרה שקד החלה לקדם מינויים במסגרת השירות הציבורי.

מנגד, באופוזיציה טענו כי מדובר ב"שחיתות לאור היום". ממפלגת "המחנה הציוני" נמסר: "מדובר בשחיתות לאור היום של הממשלה שרק מחלקת טובות הנאה למקורביה על חשבון הציבור".

לדברי שקד, הליך המינוי החדש יהיה יעיל יותר מהמצב הנוכחי. "כיום, הליך ועדות האיתור לוקח חודשים רבים ולא פעם המועמדים מתגלגלים בזפת ונוצות. מועמדים רבים וטובים מושכים את ידיהם מהגשת המועמדות לאותן משרות, כך שהשירות הציבורי מפסיד לא פעם מועמדים מעולים. השינויים שנמליץ לממשלה בנידון יקצרו את זמן הוועדה, יפשטו אותה ויאפשרו את הגעתם של מועמדים מעולים, שנמנעו עד כה מלהגיש את מועמדותם לשירות הציבורי", כתבה שקד.

כמו כן,  שרת המשפטים התייחסה להחלטתה לתת ייפוי כוח למנכ"ל משרד בממשלה למנות את סגנו. "אני סבורה שעל מנת לייעל את עבודת הממשלה על המשנה למנכ"ל להיות יד ימינו של המנכ"ל. אין שום היגיון במצב הנוכחי, שפעמים מנכ"לים יורשים מהמנכ"ל הקודם משנה, שאין להם יכולת לעבוד איתו, והמדינה מתקצבת במשרה בכירה אדם שלא עושה בפועל דבר לטובת המערכת, בגלל חוסר התאמה בין השניים לעבוד יחד. המנכ"ל והמשנה צריכים לנהל את המשרד וליישם את מדיניות השר, מופרך שעד היום משרת המשנה לא הוצמדה למשרת המנכ"ל".

בסיום דבריה, שרת המשפטים שלחה עקיצה למפלגות השמאל. "כל מי שעובד בשרות הציבורי מבין את זה. כשהאופוזיציה תהיה בשלטון, אם היא תהיה, היא תבין".

שר התיירות יריב לוין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שר התיירות יריב לוין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אתמול ועדת השרים בראשות שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין החליטה לייעל את הליך המינויים בשירות הציבורי.

במסגרת הוועדה הוחלט כי הוועדה תמליץ לממשלה כי וועדת האיתור תמנה שלושה אנשים (במקום חמישה): מנכ"ל המשרד (או משנה המנכ"ל או נציג המנכ"ל), נציג של נציב שירות המדינה, וכן נציג ציבור שלישי שייבחר על ידי המנכ"ל בהתייעצות עם נציג נציבות שירות המדינה.

 

אלעד שור

אלעד שור