עם עוד קרב דתיים-חילונים ברקע, הגעתי למופע של ישי ריבו. אחרי מופע האימים של תכנית הטלוויזיה שביזתה את אחד הסממנים היהודיים המובהקים ביותר, אפשר היה לחשוב שבאמת יש מלחמת אחים, מלחמת תרבות. אבל כבר בכניסה לאמפי קיסריה, אני מבחינה שההופעה הזאת הולכת להיות שונה. הכרטיסים כולם נמכרו מראש, והיה מרתק לראות שהמקום מלא כולו בכל גווני הקשת של האוכלוסיה היהודית – חרדים, דתיים וחילונים, ימנים ושמאלנים, אשכנזים וספרדים. ואפילו ילדים.

ישי ריבו בקיסריה. צילום: ליאור כתר

למשך שעתיים כולם שמו את המחלוקות בצד, ישבו זה לצד זה ושרו יחד, מחובקים. אותי זה ריגש יותר מכל, כי השירה שנזעקה מכל אחד ואחת שם הייתה אמיתית וכנה וביכולתה לשבר את כל הרעות ולאחד את הלבבות.

מה שהכי מפעים הוא שאחרי כל המחלוקות על דת, פתאום מגיע אדם אחד, דתי, שמצליח לגשר ולחבר בין כולנו. תמיד אומרים שהצרות שלנו הן אלו שגורמות לאחדותנו אבל הלילה הזה הוכיח יותר מכל שלא צריך רק צרות כדי להתאחד. לפעמים צריך רק צליל אחד מכוון שיעשה את העבודה.

ישי ריבו בקיסריה, צילום: ליאור כתר

עוד הוכחה לכך שישי ריבו מהווה גשר בין העולמות היא דרך האומנים שבחרו לבוא ולשמוח איתו ביום זה: שלמה ארצי ואמיר דדון. ארצי הגיע בהפתעה. לשלמה וישי יש שיתוף פעולה בשיר "והאמת" ואמש כאשר ישי כבש את מעוזו של שלמה, היה חשוב לאחרון לבוא ולהביע כבוד והערכה. שלמה אף סיפר על הפעם הראשונה בה שמע על ישי ריבו, דרך בנו יהונתן, ומיד היה חייב לשיר עם "הבחור בעל קול הקטיפה".

אחרי ההופעה עם שלמה ארצי, ישי עצר לרגע את ההופעה, ומקדש את המקום דרך ברכת "שהחיינו", על שהגיע למעמד. לאורך כל ההופעה ישי שיתף את הקהל בתחושתיו על כך שהוא לא מאמין כי הצליח להגשים עוד חלום. "חלום כזה שלפני שנים אפילו לא יכולתי להעלות בקו המחשבה", אמר. והנה אמש החלום הזה התגשם – והוא טוב יותר מכל דמיון.

שלמה ארצי מפתיע את ישי ריבו. צילום: ליאור כתר

ישי שר את מרבית שיריו ואת כל להיטיו. באמצע ההופעה עולה לבמה מנהלו האישי ומעניק לו אלבום פלטינה על אלבומו "שטח אפור". לאחר מכן עלה לבמה הזמר אמיר דדון לדואט ולמרות שהשיר שהם בוחרים לשיר אינו שיר של ישי, הקהל יודע את המילים בעל פה ומצטרף לשירה.

כאשר מתנגנת המנגינה של השיר שגרם לפריצתו של ישי, תוכו רצוף אהבה, הקהל לא ממתין שישי יתחיל לשיר אלא כולם שרים יחד את הבית הראשון של השיר והפזמון.

ישי ריבו ואמיר דדון. צילום: ליאור כתר

אחדות מול העיניים

אנחנו נמצאים ברגעים אלו בסוף ימי ספירת העומר, ימים שהחלו בימי אבל על פטירת תלמידיו של רבי עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה וימים שנגמרים ממש עם צאת השבת הזו וכניסת חג השבועות. ברגעים של קבלת תורה שעלינו להגיע למקומות הרוחניים הכי גבוהים על מנת שנהיה זכאים לקבל את התורה ואין דרך יפה מזו להיכנס לשבועות – עם הופעה שגורמת לך לשים את המחלוקות בצד ולשים את האחדות מול העיניים.

אמפיתאטרון קיסריה הוא היכל מוזיקה שנבנה בימיו של הורדוס, אך הרומאים כבר לא פה. מי שפה זה עם הנצח ורגע לפני מתן תורה אנחנו מוכיחים שאפשר שוב להתקהל יחד באותו מקום, באחדות גדולה.

מרב לרנר

מרב לרנר