זהבי וגולדהאר אחרי העלייה לליגת האלופות. (Yonatan Sindel/Flash90)
זהבי וגולדהאר אחרי העלייה לליגת האלופות. (Yonatan Sindel/Flash90)

למרות הכישלון הגדול של מכבי חיפה העונה, יעקב שחר, הבעלים של המועדון, מדורג במקום הראשון בטבלת השקעות הבעלים בקבוצות ליגת העל של הכדורגל הישראלי. מבין חמש הקבוצות הגדולות בכדורגל הישראלי. באופן מפתיע מדורג מיטש גולדהאר, הבעלים של מכבי תל אביב, במקום האחרון בסכום ההשקעה הפרטית שלו העונה במכבי.

במסגרת הניסיונות של אופ״א להתמודד עם קריסות מועדונים ולצמצם את הפערים העצומים בתקציבים בין המועדונים במדינות אירופה, החליטו בארגון על הקשחת התקנון בכל הקשור לנושא הכספי. לאחרונה חזרו נציגים של ההתאחדות לכדורגל מפגישות עם אופ״א כאשר סוכם כי סוגיית הלוואת הבעלים תוגבל עד לסכום של 5 מיליון יורו בלבד.

עד עתה, בעלי קבוצת היו מעבירים לקבוצה שלהם כספים על פי סעיף הלוואת בעלים כאשר ניתנת להם הזכות למשוך את הכספים הללו בחזרה. כך למשל התנהל אלי טביב ומשך מהפועל כפר סבא חלק גדול מהכספים שהשקיע. על פי הנהלים החדשים, בעלי הקבוצות מחוייבים להפקיד את הכספים בקבוצות באמצעות שטרי הון. המשמעות היא שלא ניתן להחזיר את הכספים אלא אם הבעלים מוכר את הקבוצה.

מיטש גולדהאר

הבעלים של האלופה מכבי תל אביב מצמצם פערים במהירות רבה מיעקב שחר בכל הקשור להשקעת בעלים במועדון אולם העונה נהנה גולדהאר מהכסף הגדול של ליגת האלופות. גולדהאר השקיע במכבי עד כה כ- 150 מיליון שקל, העונה תקציב המועדון עבר את רף 100 מיליון שקל אולם הכנסה שמנה של קרוב ל-90 מיליון שקל מהעלייה לליגת האלופות גרמה לגולדהאר להביא כמה מיליונים בודדים מהבית העונה. אם מכבי תזכה באליפות גולדהאר ישמח לדלג במעלה הטבלה גם העונה.

אלי טביב

הבעלים של בית״ר ירושלים הוא האדם היחידי בכדורגל הישראלי שמרוויח כסף. בינתיים בירושלים הוא אינו מרוויח, אולם בהתחשב בעברו הוא עוד יעזוב את המועדון עם רווח. יחסית לעובדה שהוא מחזיק במועדון מהגדולים בארץ מצבו של טביב מצוין.

בארבע עונות בהן הוא הבעלים של בית״ר ירושלים כל ההשקעה שלו במועדון עומדת על 22 מיליון שקל. ממוצע של 5.5 מיליון שקל בעונה. כסף קטן. הניהול המוצלח מאוד של טביב גורם לו להעמיד תקציב של 37 מיליון שקל בלבד העונה ולסיים אותה במקום השלישי. טביב מתמחה ברכישת שחקנים זולים ומכירתם במיליונים.

טביב. היחיד שמרוויח בכדורגל הישראלי (Yonatan Sindel/Flash90)
טביב. היחיד שמרוויח בכדורגל הישראלי (Yonatan Sindel/Flash90)
הנתונים של טביב מחמיאים לו עוד יותר כאשר מתייחסים לנתונים הכספיים של הספונסרים והתורמים לקבוצות הגדולות. בעוד מכבי חיפה, מכבי תל אביב והפועל תל אביב נהנות מסכומים של בין 7-10 מיליון שקל העונה מנותני חסות שונים. בית״ר מכניסה 3 מיליון שקלים בלבד, ומדורגת בין האחרונות בליגה. ההסבר לכך על פי גורמים בבית״ר היא גזענות הקהל שמבריחה בעלי עסקים והעובדה שאוהדי בית״ר אינם מוגדרים כעשירים.

יעקב שחר

הקבוצה שלו עוברת משבר מקצועי גדול, אולם שחר מחזיק במקום של כבוד בהשקעות שלו במועדון. עד עתה השקיע שחר סכום של 300 מיליון שקל במכבי חיפה. העונה תקציב הקבוצה עומד על 80 מיליון שקל ושחר יעביר עד לסיום העונה קרוב ל-20 מיליון שקל. שחר מזרים מידי חודש כסף מחשבונות פרטיים ועסקיים שלו. חלק מהכספים הללו מוכרים לו כהוצאה עבור היותו גם ספונסר ראשי של המועדון. מכבי חיפה ככל הנראה לא תהיה בעונה הבאה באירופה ובמצב זה שחר ייאלץ להשקיע מכיסו הפרטי סכום נוסף של כ-20 מיליון שקל.

אלונה ברקת

הפועל באר שבע מדורגת במקום הראשון בליגת העל, הבעלים של המועדון במקום השני בהשקעה כספית מהבית. באמצעות חברת אחזקות של בעלה אלי ברקת, מזרימה הבעלים העונה סכום של קרוב ל-17 מיליון שקל. במקרה שבאר שבע תזכה באליפות משפחת ברקת תגדיל את ההשקעה מהבית בעוד כמה מיליוני שקלים בהתאם להכנסות שיהיו ממשחקי הבית.
אלונה ברקת רחוקה מיעקב שחר בטבלת ליגת העל לשמחתה אבל היא מצמצמת רווחים בכל הקשור להשקעות הפרטיות שלה בהפועל באר שבע. אלונה ברקת חוצה את הנתון הגדול של 100 מיליון שקל השקעת בעלים. אם הפועל באר שבע תזכה באליפות ותצליח להעפיל לשלב הבתים בליגת האלופות ברקת לא רק שלא תביא כסף מהבית, היא יכולה לממן תקציב של שנתיים למועדון.

אמיר כבירי

הפועל תל אביב נאבקת על חייה בליגת העל אבל מבחינה כלכלית הפועל תל אביב גבוה בצמרת השכר. עם תקציב של 54 מיליון שקל העונה, הבעלים אמיר כבירי נאלץ להשקיע הרבה יותר מהתכנון הראשוני שלו. כבירי הביא עד עתה מהבית 17 מיליון שקל. כבירי מעביר את הכספים מחשבונות בנק שונים בעולם וגם הוא עושה זאת באמצעות שטרי הון.
המשמעות היא שכבירי אינו יכול למשוך את הכספים הללו בחזרה אלא אם ימכור את הקבוצה ויקבל לידיו את דמי המכירה והרוכש ייכנס בנעליו. לאור ההשקעות הלא מתוכננות העונה כמו החלפת מאמנים ושחקנים רבים, כבירי אינו מתכוון להעמיד בעונה הבאה תקציב גבוה ויצמצם את ההשקעות הפרטיות שלו.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20