היום בבוקר פגשתי את אורי מלמיליאן בהליכה בשכונה, הוא אמר לי דבר מדהים: "ניסים היום יש חצי גמר גביע המדינה בין בית״ר ירושלים למכבי תל אביב וכולם מדברים ברחוב על הגמר ההוא שזכינו לפני 41 שנים. זה הגיוני, תגיד לי? זה נראה כאילו היה גמר אחד בשנת 1976 ומאז לא היו עוד גמרים בישראל. כל המדינה מדברת כל שנה על הגמר ההיסטורי שלנו".

חגיגות הזכייה של בית"ר בגביע ב-2008. צילום: קובי גדעון/פלאש90
חגיגות הזכייה של בית"ר בגביע ב-2008. צילום: קובי גדעון/פלאש90

אתה מבין, אורי צודק. 41 שנה עברו מאז הגול של אורי מלמיליאן בגמר הגביע על מכבי תל אביב וכאילו לא היו גמרים מאז. גם היום כשאני הולך לשוק מחנה יהודה בירושלים, האוהדים שם מתנפלים עליי ומעלים חוויות מהזכייה ההיא כאילו זה היה בשבוע שעבר. מההתנפלות וההתלהבות של האוהדים בשוק אתה מבין שהתבגרת ב-41 שנים. היה משהו מיוחד בגמר הזה שגורם לכל אוהדי הכדורגל הוותיקים לזכור אותו כגדול מכולם. הפסדנו את האליפות במשחק נגד מכבי תל אביב בשבת והם נשארו בליגה וניצלו מירידה. היו 60 אלף אוהדים באצטדיון רמת גן, היו ערימות של אוהדים בכל מקום, במדרגות, במעברים על הגדרות, זה היה מראה מדהים. היתה אווירה מתוחה וקשה מול מכבי תל אביב זה היה פשוט הרגע הכי מרגש של כל מי שהגיע למגרש מירושלים.

אני פוגש את אורי היום ושנינו עדיין מחליפים חוויות מהמשחק ההוא. הזכרתי לו טריק שעשיתי במשחק שהביא לנו את הניצחון. אורי החמיץ פנדל והראש שלו היה באדמה. הוא היה ילד כשרוני אבל ההחמצה גמרה אותו. לפני שהמשחק שלנו ייגמר לגמרי ומכבי תנצל את זה, נכנסתי למגרש, השופט פינקלשטיין היה המום ורץ להוציא אותי אמרתי לו שיש בעיה עם אורי מלמיליאן. רצתי לאורי ואמרתי לו באוזן אתה חייב לחזור לעצמך אתה תבקיע את שער הניצחון. וכך קרה. אחרי הלחישה לאורי באוזן הוא קיבל ביטחון והתחיל לשחק ושכח את החמצת הפנדל. איך זה נגמר כולם בסוף יודעים.

הביא גביע היסטורי ב-1976. צילום: קובי גדעון/פלאש90
הביא גביע היסטורי ב-1976. צילום: קובי גדעון/פלאש90

אורי זכה עם בית״ר ירושלים בעוד כמה גביעים אבל עבורו ועבור כל בית״ר ירושלים יש גמר אחד, הגמר של 76. צריך להבין את גודל ההישג. זרקו אותנו ממגרש ימקא להתאמן בגן סאקר, יש סרט כזה? קבוצה שמגיעה לגמר גביע המדינה מתאמנת בפארק מלא משפחות כאילו מדובר בליגה למקומות עבודה. בלי מגרש אימונים בלי כוכבים גדולים כמו מכבי תל אביב, הגענו לרמת גן ולקחנו גביע.

הדרך לירושלים היתה כמו שנשיאים גדולים מגיעים לישראל. סגרו את כביש 1 מתל אביב לירושלים, בכל צידי הכביש היו אוהדים שחגגו ושרו, כל הדרך לכיכר ציון היו אלפים של אוהדים, זו היתה חוויה בלתי נשכחת עבור כל אוהד בית״ר ירושלים. גם הניצחון על היריבה השנואה מכבי תל אביב הגדיל את ההישג. מגיל תשע אני במגרשי הכדורגל, זכיתי בתארים הגעתי למשחקים גדולים. זכיתי גם באליפות עם מכבי תל אביב אבל הגביע הראשון עם בית״ר של 76 היה הרגע הכי מאושר בקריירה שלי. אם אני מדבר עכשיו ומתרגש מהאירוע כאילו היה אתמול וחלפו 42 שנה זה מדהים.

והערב זה משחק פתוח לגמרי. אין למכבי יתרון, הכל פתוח. כאשר הרגלתי את הכדורים בחצי הגמר, כעסו עליי במכבי תל אביב, בצחוק. הם לא רצו לפגוש את בית״ר ירושלים. אמרתי להם תהיו מרוצים, כדי להגיע לגמר אתם חייבים לעבור את בית״ר ירושלים, אז סידרתי לכם שני גמרים. הראשון בחצי הגמר והשני בגמר. איזו קבוצה מקבלת שני גמרים בעונה אחת? בית״ר ירושלים יכולה לזכות בגמר גביע המדינה בטדי. אין דבר גדול יותר מגביע בירושלים. עבור חובבי הכדורגל הישראלי הערב זה הגמר האמיתי של העונה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20