תקציב משפחתי צריך לנהל כמו שמנהלים תקציב של עסק. בראש ובראשונה, המטרה היא לדעת כמה בדיוק מוציאים וכמה מכניסים כדי להגיע לאיזון. בהמשך, שמירה על תקציב מאוזן אמורה למנוע צבירת חובות או תשלומים מיותרים ואולי להביא אותנו למצב של חיסכון. כמו כן, אפשר לנהל את התקציב כדי להתמודד עם הוצאות בלתי צפויות באמצעות הלוואה ועדיין להגשים חלומות בטווח הבינוני והארוך.

מבחינה פרקטית, השלב הראשון בניהול תקציב הוא איסוף נתונים. כאן עליכם לאסוף את כל המידע הרלוונטי על כל ההכנסות וההוצאות של משק הבית, לרבות דוחות שמגיעים מהבנק, חברות כרטיסי האשראי, חברות הביטוח וכן הלאה. במקביל, אספו תלושי שכר או הפרידו בין הוצאות הבית והעסק במידה ואתם עצמאיים.

כמה כסף באמת נכנס לחשבון הבנק שלכם?

לא תוכלו לנהל את התקציב המשפחתי אם לא תדעו כמה כסף אתם מכניסים. הטעות הנפוצה היא להסתכל על השורה התחתונה בתלוש המשכורת, בלי לבדוק כמה אנחנו משלמים מדי חודש על חיסכון, השקעות וניהול כספים או על החזרי הלוואות וחובות. לעיתים קרובות, הפער בין הברוטו לנטו הוא גדול מכפי שאתם חושבים והוא זה שיוצר את החוב.

נסו לאחד בין שכר מעבודה או מקצבת פנסיה לבין קצבאות ותמיכות מהממשלה, הכנסה לשכירות או כל תמיכה אחרת שאותה אתם מקבלים. במידה ולאורך השנה ישנם בונוסים ומתנות, חשבו גם אותם בסל ההכנסות. רק לאחר כל זה תוכלו לנהל תקציב משפחתי שבו סל ההוצאות עולה בקנה אחד עם ההכנסה המצטברת.

לאן הולך הכסף?

הצד השני של המטבע בניהול תקציב הוא לבדוק מה ההוצאות שלכם. סביר להניח שתצטרכו להדק את החגורה במקומות מסוימים, אז השאלה היא מהם אותם מקומות. הדרך הפשוטה לבדוק את הסוגיה היא לחלק את כל ההוצאות לקטגוריות ובהן מגורים, מחיה וקניות שוטפות, נסיעה ורכב ולבסוף פנאי ובילוי.

חלוקת הוצאות לקטגוריות תראה לכם שיש סעיפים שאתם ככל הנראה לא יכולים לקצץ בהם. סעיפים אלו כוללים את שכר הדירה או את המשכנתא ואת ועד הבית, מיסי ארנונה והוצאות על תיקונים ותחזוקה. עם זאת, גם כאן ייתכן ויש מקום לחשוב מחוץ לקופסא כדי לפרוס מחדש את המשכנתא או אפילו לעבור דירה.

דווקא בשאר הקטגוריות יהיה לכם קל לקבוע תקציב שבועי ולאחר מכן חודשי. התקציב ישמש אתכם בתור מצפן ותוכלו לחזור אליו בכל פעם שבה תתלבטו האם לקנות משהו מסוים. אם מדובר על פנאי, בילוי ומותרות, ודאו שאתם מראים דוגמא אישית גם לילדים וקבעו יעדים שאפשר לעמוד בהם כדי למנוע תחושת תסכול ועוגמת נפש.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20