בשבוע שעבר ראשי ההסתדרות ונציגי התאחדות התעשיינים חתמו על הסדר "שבוע העבודה המקוצר". לפי הסיכומים, שבוע העבודה המקובל במשק יקוצר ל-42 שעות.

אולם, תנאי ההסכם מכילים רפורמה בתנאי התעסוקה של עובדי המשמרות. לפי ההסדר, הפחתת השעה משבוע העבודה תיעשה במקביל להעלאת מחיר של משמרת לילה. כתוצאה מכך, שעות העבודה המותרות בשבוע עלול לעלות ל-60 במקום 50 כפי שנהוג במשק כעת.

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות. צילום: פלאש 90
אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות. צילום: פלאש 90

לפי החוק בישראל, משמרת במקום העבודה מוגדרת "משמרת לילה" כששעתיים מהמשמרת הן לאחר השעה 22:00. כמו כן, 7 שעות משמרת לילה מוגדרות כמשמרת מלאה כיוון שמדובר בתנאי תעסוקה קשים יותר, אולם לאחר הסכם "שבוע העבודה המקוצר" הגדרות אלו משתנות.

לפי ההסכם החדש, ההסתדרות תאפשר למשק להעסיק עובדים במשמרת לילה במשך 12 שעות. הפגיעה יכולה להתבצע תחת הנוסח המעורפל בהסכם שנכתב כך: "מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרת בשבוע שבו מבוצעת עבודת לילה תהא הפרש השעות שבין משמרת לילה לבין 12 שעות במכפלת חמישה ימי עבודה בשבוע".

בנוסף, לפי ההסדר הנוכחי במשק ניתן להעסיק אדם במשמרות לילה במשך שבוע 1 מתוך 3. אולם, לפי הסדר "שבוע העבודה המקוצר" ניתן להעסיק במשמרות לילה במשך 2 שבועות מתוך 3.

כך ההסדר החדש מסכן את התעסוקה של העובדים

בהתאם להארכת משמרת הלילה, מקומות עבודה רבים יוכלו לעבור ממתכונת של 3 משמרות ביום למתכונת של 2 משמרות. מה שיגרום לפיטורי עובדים במקביל להדרדרות בתנאי התעסוקה של העובדים שישארו במקום העבודה. העובדים שיישארו אמנם יקבלו עליה בשכר על כך שהם יעבדו יותר שעות, אך יאלצו להתמודד עם תנאי העסקה יותר נוקשים ממה שהתרגלו אליהם.

ההסדר החדש אמור להיכנס לתוקף מחודש יולי, אולם הצדדים סיכמו כי ההליך צריך לקבל אישור משר העבודה והרווחה. בתוך כך, ההסכם בין ההסתדרות להתאחדות התעשיינים צריך לעבור אישור מוועדות החקיקה בכנסת.

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, אמר: "לא יהיו פיטורים ולא תהיה פגיעה בעובדים. המהלך קיים שנים רבות ולא תהיה השפעה על שוק העבודה. אנו ממשיכים בשינוי החברתי, מדובר בצעד ראשון במהפכה לקיצור שבוע העבודה ל-40 שעות".

לא הוזמנה, אך לא הייתה מגיעה בכל מקרה. ח"כ יחימוביץ'. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ יחימוביץ'. "רמיסת זכויות העובדים החלשים". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שלי יחימוביץ', חברת כנסת מטעם "המחנה הציוני" ומועמד לתפקיד יו"ר ההסתדרות, תקפה בחריפות את ההסדר ואמרה: "יו"ר ההסתדרות העפיל לעוד שלב של ציניות ורמיסת זכויות העובדים החלשים ביותר בעבור צילום לטובת הקמפיין. ההסכם שנחתם הוא לא רק פוגעני כלפי העובדים, אלא גם בלתי חוקי ועומד בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה".

יחימוביץ' הוסיפה, "בצדק התאחדות התעשיינים קפצה על המציאה — היא קיבלה מתנה בלתי צפויה דווקא ממי שהיה אמור לעמוד בראש הנאבקים בהסכם, שהוצג בצורה בלתי שקופה. העובדים החלשים יעבדו לילות כימים, ולא כביטוי אלא כעובדה, 60 שעות עבודה שבועיות. זאת שעה שחלק מהם, עד כדי שליש מהעובדים במקום עבודה אחד, ייאלצו ללכת הביתה משום שההסכם השערורייתי מייתר את המשמרת השלישית ומאפשר דחיסה של אותן שעות לשתי משמרות בלבד". עוד ציינה כי להסכם אין כל תוקף, והוא דורש שינויי חקיקה. "דבר זה יאפשר לי לגייס רוב כדי לבלום את הגזרות הרעות האלה. בלתי נתפס שמי שמוביל את אחד המהלכים הפוגעניים ביותר בעובדים חלשים אי פעם הוא יו"ר ההסתדרות עצמו".

 

אלעד שור

אלעד שור