פרננדו היירו. צילום: Adolfo Brigido
פרננדו היירו. צילום: Adolfo Brigido

 

בעיתוי מקרי לחלוטין, באותו היום בו ההתאחדות לכדורגל בישראל החליטה לפרק את ועדת האיתור לבחירת מאמנים לנבחרות ישראל, פורסם בספרד כי ההתאחדות הספרדית החליטה למנות שוב את פרננדו היירו למנהל המקצועי של נבחרות ספרד. זה אותו היירו שהסכים להגיע לישראל ולהתמנות ליועץ מיוחד להתאחדות לכדורגל ולתרום לקידום נבחרות ישראל. זה אותו היירו שהמתין שבועות ארוכים עד שמלחמות האגו בין הפוליטיקאים ובין מערכות התקשורת בארץ יסתיימו כדי שהמינוי שלו יהפוך לרשמי, עד שהבין עם מי יש לו עסק, נבהל ונשאר בספרד. במרס 2016 מונה ניר לוין למנהל הטכני של הנבחרות הצעירות, באפריל 2016 מונה אלישע לוי למאמן הלאומי. באותם ימים, עופר עיני רצה דמות מוערכת באירופה, אחד שמסוגל לסייע לו לקדם את נבחרות ישראל אחרי עשרות קמפיינים כושלים.

הדרך לבחירה המושלמת והבלתי נתפסת

מירי רגב, שרת התרבות והספורט, חיפשה דרך לעשות הון פוליטי וחגיגה תקשורתית והציעה לעיני לממן איש מקצוע בכיר מאירופה שיישב על תקן יועץ מיוחד להתאחדות לכדורגל בנוגע לנבחרות ישראל. עיני התלהב, רגב הצהירה שמשרד הספורט יממן, הכל נראה מושלם. את השם של פרננדו היירו העלה חיים רביבו, יועצו הקרוב של עופר עיני שנהנה מקשרים מצוינים בכדורגל הספרדי. האפשרות שדמות בסדר גודל כזה תסכים להגיע לכדורגל הישראלי ועוד בשכר יחסית מגוחך ברמות האירופיות הגבוהות נראתה קלושה לכולם.

רביבו. המשפיע ביותר על עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הביא את היירו. חיים רביבו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

רביבו התעקש ששווה לנסות, נסע לספרד, נפגש עם היירו וחזר עם הבשורה הכמעט בלתי נתפסת – זה ייתכן, זה אפשרי. הבחירה בפרננדו היירו הייתה מושלמת. אחד השחקנים הגדולים של הכדורגל הספרדי, קשר/בלם ענק של ריאל מדריד ונבחרת ספרד, אגדת כדורגל ספרדית, הסכים להגיע ולסייע לכדורגל הישראלי. עצם ההגעה של היירו אמורה הייתה להיות יום חג עבור הכדורגל הישראלי.

מעבר לרזומה המפואר של היירו כשחקן, הוא הגיע לישראל אחרי שכבר מילא בהצלחה רבה את תפקיד המנהל המקצועי של ההתאחדות הספרדית בין השנים 2007-2011 ובאותה תקופה, אגב, זכתה נבחרת ספרד ביורו 2008 ובמונדיאל 2010. היירו היה גם זה שהוביל את מלאגה לראשונה אי פעם לליגת האלופות. עתה מעוניינת התאחדות הכדורגל הספרדית להחזיר את היירו לתפקיד. תפקיד, שאינו מאויש מאז עזב היירו את ההתאחדות הספרדית. בין לבין הספיק היירו, קפטן ריאל מדריד לשעבר, לשמש כעוזר המאמן של ריאל מדריד בתקופת קרלו אנצ'לוטי.

שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: אמיל סלמן
שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: אמיל סלמן

אגו, אגו, ועוד פעם אגו

אז למה בעצם שכוכב בסדר גודל עולמי, מי שעבר את כל התחנות בטופ של הכדורגל, קפטן ועוזר מאמן במועדון הגדול בעולם, מנהל מקצועי בהתאחדות הספרדית, אחד שהיה שם והיה חלק בעלייה של נבחרת ספרד שהפכה לאלופת אירופה ואלופת העולם, לא יהפוך לקונצנזוס עבור הכדורגל הישראלי?

העובדה שהגעתו של היירו לישראל זכתה למבול של דיונים בתקשורת, ביקורות וסימני שאלה מה בכלל הוא יכול לתרום להתאחדות, לעיני, לאלישע לוי, לניר לוין ולכל נבחרות ישראל, אינה דבר חדש. התקשורת בארץ הצטיינה מאז ומעולם בזלזול בכל זר שנחת כאן. כולם הפכו את היירו לאחד שבא לעשות סיבוב בישראל ולקחת הביתה 300 אלף יורו. אז למה באמת פרננדו היירו לא התחיל לעבוד כאן? אגו, אגו, ועוד פעם אגו. הכדורגל הישראלי אחרי עידן אלי גוטמן ספג מהלומה והיירו כיועץ לרפורמה בכדורגל הישראלי, כיועץ מיוחד להתאחדות הישראלי, אמור היה להביא את הבשורה, להוביל את המהפכה. בחשיבה, בעבודה, במקצוענות, וכנראה גם בתוצאות.

היוזמה של שרת הספורט מירי רגב, הייתה מבורכת, היחסים הטובים שלה עם עיני רק חיזקו את האינטרס של השרה רגב לממן את העלות של היירו, אבל רגב, כמו רגב, פעלה בצורה חובבנית בדיוק כמו שהכדורגל הישראלי מתנהל.

יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

ההדלפה, הסגנון של רגב והשנאה בין העיתונאים

הסיכום עם היירו הודלף לאחד העיתונים המובילים ומירי רגב מיהרה לאשר בהתלהבות שאכן הכוכב הספרדי יגיע לעבוד בהתאחדות לכדורגל במימון משרד הספורט. ההדלפה לעיתון והדברים של השרה רגב גרמו לסערה התקשורתית והפוליטית שהובילו לביטול הסיכום עם היירו.

עיתונים ואתרי ספורט שנפגעו כי ״פרסום ראשון״ נלקח מהם, פתחו במלחמה תקשורתית נגד העסקתו של היירו. הטענה הייתה כי משרד הספורט חייב לבצע מכרז ולקבל אישור ממשרד האוצר על השכר להיירו והשרה רגב שמצויה בסכסוך עם שר האוצר משה כחלון ניהלה קרב נגדו על הגב של היירו והכדורגל הישראלי וטענה כי היא לא זקוקה לאישור האוצר כדי לממן את חוזהו של הספרדי.

רגב, כהרגלה, ירתה הרבה תחמושת נגד משרד האוצר והשר כחלון בלי לדעת שמשרדה אכן מחויב למכרז ולאישור הממונה על השכר באוצר. האגו של מירי רגב והקמפיין האגרסיבי והאובססיבי של העיתונים ואתרי הספורט גרמו לאחד השחקנים הגדולים של הכדורגל הספרדי ולשם הכי גדול שנחת בישראל לברוח ולהשאיר את כולם לריב מי ניצח בקרב על פרננדו היירו. דבר אחד ברור, הכדורגל הישראלי איבד את מי שעשוי היה לבצע את המהפכה.

הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל
יכולנו להיות במקום אחר. צילום: ההתאחדות לכדורגל

הנבחרת צריכה מאמן שלא פוחד מאף אחד

בדיוק היום, כאשר היירו בדרך חזרה לאלופת העולם לשעבר וההתאחדות אצלנו מפרקת את ועדת האיתור למינוי מאמן לאומי, זה הזמן בו עופר עיני צריך להתעלם מכולם ולקבל החלטה על מינוי מנהל מקצועי/יועץ מקצועי/מנהל טכני (לא באמת חשובה ההגדרה) לנבחרות ישראל. הכדורגל הישראלי יצא לפגרת נבחרות. בשבוע הזה מדינה שלמה אמורה הייתה לעצור את נשימתה ולעקוב אחרי שני משחקי הפלייאוף של הנבחרת הלאומית שלנו.

המשחק הראשון אמור היה להתקיים אתמול, השני בשבוע הבא. הרבה נבחרות בינוניות וקטנות ישחקו בפלייאוף בניסיון להגיע למונדיאל ברוסיה בקיץ הבא. כולנו נראה גם הפעם את המשחקים הללו בטלוויזיה. אדם כמו היירו היה בדיוק זה שאמור היה לעזור לנו לצמצם פערים ולהיות במשחקים האלה. היינו ונשארנו חובבנים. במיוחד בגלל הכישלונות האחרונים, ההפסד הגדול באי מינויו של היירו, עופר עיני צריך איש מקצוע, אחד שעבר משהו בכדורגל העולמי, אדם שמתבקש לתת לו את המפתחות לנבחרות ישראל.

ועדות האיתור כבר הוכיחו ששום דבר טוב לא ייצא מהן. ועדת איתור טובה בשביל הפרוטוקול, בשביל החגיגה התקשורתית, הצילומים, המצגות, הראיונות והעבודה בעיניים. נבחרת ישראל הבוגרת זקוקה לאיש מקצוע שלא עושה חשבון לאף אחד, לא חושש מכוכבים, מבריונים, מפרשנים ומעיתונאים מאיימים. אחד כמו עיני. יו"ר שעובד, מביא תוצאות, בורח מהזרקורים וכמעט לא עושה חשבון לאף אחד.

פספסנו. היירו. צילום: Tasnim News Agency
פספסנו. היירו. צילום: Tasnim News Agency
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20