כמו לכל דבר בחייו, גם לתפקיד שר הביטחון נכנס נתניהו ביראת קודש וברצינות גמורה. אחת ההחלטות הראשונות שלו הייתה לערוך סבב התייעצויות ביטחוניות ומקצועיות עם שרי ביטחון ורמטכ"לים לשעבר. מבני גנץ (אליו נגיע בהמשך) דרך גבי אשכנזי ועד עמיר פרץ, שאול מופז ואפילו פטרונו  – משה ארנס הותיק.

ראש הממשלה אמנם מבין דבר או שניים בנושאי ביטחון, אבל הוא מבקש לשמוע בעיקר על פני העתיד בצבא ההגנה. איך צה"ל צריך להיראות בעוד, נניח, עשור מהיום. זו מחשבה אסטרטגית, ארוכת טווח והיא מעסיקה מאוד לא רק את נתניהו.

ראש הממשלה נתניהו בשיחה עם מתגייסים מחיל השריון צילום: קובי ריכטר/TPS

 

בני גנץ הוזמן לפגישה עם נתניהו והיא נערכה הבוקר. הרמטכ"ל לשעבר והפוליטיקאי לעתיד הקרוב חשש מאיזה תרגיל פוליטי שאולי מתכנן ראש הממשלה ולכן בא עם רשימת דרישות – השיחה תעסוק רק בענייני צבא ויהיה נוכח בה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט. נוכחותו של בלוט מבטיחה שהשיח לא יגלוש לעניינים פוליטיים. אהוד ברק ובוגי יעלון לא יוזמנו לשיחה כזאת, והסיבות ברורות לכל.

נתניהו וגנץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

נתניהו גם אוהב להראות נוכחות בשטח. להקשיב ללוחמים, לחיילים בשטח ולא רק לדרג הקצונה הבכיר שיושב בקריה. ביום שני, שהיה מבחינה פוליטית סוער בכנסת, הוא פינה את שעות הבוקר כדי להגיע לבקו"ם ולשוחח עם מתגייסים טריים לחיל השריון. הוא ישב שעה ארוכה עם הצעירים בני ה-18, שעוד לפני שלבשו מדים ועשו לילה ראשון בלי אמא כבר זכו להסתחבק עם ראש הממשלה ולשמוע ממנו עצות על איך להעביר את הגיוס בלי שפשפשת ועם מקסימום הצלחה. הלילה הוא בילה בתרגיל של עוצבת הקומנדו וגם שם שוחח ארוכות עם הלוחמים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בתרגיל עוצבת הקומנדו. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

הציניקנים יגידו שנתניהו רוצה להחזיר את תדמית "מר ביטחון" שקצת נשחקה עם סיומו הרופס של סבב הלחימה האחרון מול חמאס. הם גם יספרו שתמונות שלו עם חיילים תמיד עושות טוב לאלקטורט הימני. אני אומר – נתניהו באמת מאמין בחשיבות התפקיד ובכמה חודשים שנותרו לו הוא רוצה ללמוד וליישם מדיניות מתגבשת וברורה.

כמה ממקורביו מספרים שהוא התאהב בקלות בתפקיד הנוצץ ואפילו שוקל לשמור לעצמו את תיק הביטחון, אם וכאשר יזכה בבחירות הבאות.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20