מתחת לרדאר: בלילה שבין שני לשלישי השבוע הגיעו שני בדואים על טרקטורון למאהל של גדוד המילואים 8717 בשטח שצמוד לבסיס צאלים. הם הגיחו בשקט וגנבו, במקצועיות ובזריזות רבה, כמות לא קטנה של ציוד לחימה ואפודים מלאים במחסניות, כוונות ועוד. כל זאת תוך חמיקה מעיניים של שני השומרים המפטרלים סביב המאהל. הם חיכו היטב שהשומר יתרחק, הגיעו חרישית ויצאו תוך שתי דקות. בצה"ל חוקרים את המקרה.

בדואי מיידה אבנים על אזרחים בדרום. צילום ארכיון
"הפקרות מבישה". בדואי מיידה אבנים על אזרחים בדרום. צילום ארכיון

 

אולם את חיילי המילואים ששהו במקום זה לא הפתיע. מסתבר שלא מדובר באירוע חריג למדי "אלא על נורמה מוכרת שצה"ל החליט שהיא מקובלת עליו", מסביר אחד החיליים, אלון מליק, ומוסיף כי "כל הזמן יש טרקטורונים שחגים מסביב ואורבים לרגע שבו משהו יהיה פנוי".

לדברי מליק, "הם מסתובבים על הטרקטורונים שלהם מסביב לפלוגות המתאמנות בלי טיפת חשש. ולמה שיחששו? הם הרי יודעים בדיוק כמוני שיש פקודה מפורשת לא לעשות להם כלום. זה פשוט מדהים- לאורך כל שעות היום הם אורבים ומחכים לשעת כושר כדי לשים יד על ציוד. חצי מהזמן הלוחמים המתאמנים מתעסקים בלהעמיד אנשים שישמרו על כל דבר כי מה שנשאר לבד נעלם תוך רגעים ספורים".

"כל עוד צה"ל ימשיך בהפקרות המבישה הזו לא רחוק היום שהם יפסיקו להסתפק בגניבות ויבצעו פיגועים נגד חיילים בשטחי האימון. ומה נשאר לנו? פשוט להתבייש", מתריע מליק.

 

לפוסט שפרסם הצטרפו תגובות המעלות שאלות מדאיגות באשר להתנהלות צה"ל באירועים מסוג זה והקלות שבה כל אחד יכול לחדור לבסיסיו. "בשיזפון הם נוהגים להגיע בשבתות לשטחי אימון ולחתוך חלקים מטנקים ישנים שמשמשים כמטרות. מדי פעם הם מחלטרים גם עם גניבת אמצעי מודיעין, תחמושת ושאר ירקות", מעיד חייל מילואים נוסף בשיזפון.

"כל מי שהיה בצאלים מכיר את זה, המושג "שטח צבאי סגור" הפך לבדיחה עצובה, לא ברור- אם יש "חוק דרומי", איך הצבא לא מצליח לפעול תחת חוק דומה, במיוחד כאשר מה שנגנב מצה"ל הוא ציוד שמסכן אח"כ חיים של אזרחים", מעיד חייל אחר.

מדובר צה"ל נמסר כי הנושא נמצא בחקירת מצ"ח.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון