דרישות לקבלת תמונות חושפניות, הזמנות למסיבות טבע וסחיטות: תחקיר של אתר 'הקול היהודי' חושף תופעה כאובה ונרחבת במסגרתה אלפי נשים ונערות יהודיות מנוצלות על ידי ערבים בקבוצות פייסבוק המיועדות ליצירת התבוללות.

קבוצת "מעורבבים". צילום מסך מתוך פייסבוק

תחקירן 'הקול היהודי' שהציג עצמו כנערה קטינה הצליח להיכנס לקבוצה בשם "מעורבבים", שהייתה מוגדרת בפייסבוק כ"סודית", כלומר שאיש לא יכול לראותה, אלא אם הוזמן אליה על ידי אנשי הקבוצה (בהמשך הפכה הגדרתה לסגורה). לפי האתר, בתוך דקות ומבלי ביצוע כל פעולה אקטיבית למעט כניסה לקבוצה, החלו להישלח לתחקירן פניות רבות בהתכתבות פרטית מערבים, שנעו מבקשות חברות "רגילות", דרך הזמנה מיידית למסיבות טבע או בילויים, ועד לדרישה פלילית של ממש לקבלת תמונות חושפניות.

הבנות מעלות תמונות חושפניות הזוכות ל"תשבחות". צילום מסך מתוך פייסבוק

 

בהמשך, הם מספרים, ניסו ערבים לשכנע את התחקירן, שחשבוהו לנערה קטינה, להסתיר את הקשר מההורים, לספר ש"היא" מתכתבת עם חברה ולא עם ערבי, והכל בניסיון להשיג תמונות ושיחות וידאו שלה. גם בקבוצות מעלות הבנות תמונות חושפניות הזוכות ל"תשבחות". עוד ניתן למצוא בין שלל הפוסטים גם חברים שמעלים תמונותיהם עם כלי נשק, חלקם צבאיים, ותמונות מביקורים של חבריהם הערבים הנמצאים בכלא.

תמונות של החברים עם כלי נשק, חלקם צבאיים, בין הפוסטים בקבוצות. דוגמא לפוסט בקבוצת "מעורבבים". צילום מסך מתוך פייסבוק

 

מהחומרים והעדויות שנאספו במסגרת התחקיר עולה כי מטרת הקבוצות, שרובן הוקמו בשנה האחרונה, היא בעיקר לייצר הווי ופלטפורמת היכרויות ובילויים משותפים של ערבים ויהודיות הכוללים ניצול ופשיעה, אך גם להוות מקום חברתי לאותן בנות שמרבית המקרים נטשו את החברה בה גדלו, ורבות ממשפחותיהן אף מנתקות עמן קשר. גילאי הבנות נעים בין גיל העשרה ועד שנות ה-30 המוקדמות בעיקר. כאלו גם גילאי הצעירים הערבים.

"הם מדרדרים את הבנות לזנות ומעבירים אותן מיד ליד"

"הם מדרדרים את הבנות לזנות, מכירים אלכוהול וסמים לבנות שלא ידעו מה זה, ומעבירים את הבנות מיד ליד", סיפרה לאתר צעירה כבת 25 מאזור הדרום שהייתה נתונה תחת מסכת אלימות קשה כאשר ביקשה לעזוב את חברהּ הערבי ואת עולם הפשע והזנות שנכנסה אליו ובמסגרתו הייתה חברה בקבוצות הללו. "פעם היו חבורות קטנות, ובת הייתה יכולה להיות בקשר עם כמה ערבים, אבל היום זה מגיע למצב שכל בחורה או ערבי ימצאו מישהו זמין בכל רגע נתון ביממה כי יש אלפים בתוך הקבוצות האלו".

הזמנה ל"מסיבת עצמאות" מלווה בתמונות נשק. צילום מסך מתוך פייסבוק

 

"אז אחד כותב מי באה לאילת, או לטבריה והוא ישר ימצא", היא ממשיכה. "הבחורות הגיעו למצב שזה כבר לא מעניין אותן מי הערבי. הן מקבלות את הטובות הנאה וקשה מאוד לצאת מזה. זה כסף ובגדים ותכשיטים, וודקה בחינם, טיולים בחינם, סיגריות וסמים בחינם, מכוניות יוקרה בחינם, כמובן זה לא באמת בחינם אלא תמורת סיפוק של אותו ערבי שאיתו את נמצאת".

ולא רק פשע יש בקבוצות הללו. מי ששימשה תקופה כמנהלת באחת הקבוצות היא חברתו היהודייה של המחבל עלאא ראיד זיוד מאום אל פחם שביצע את פיגוע הדריסה בגן שמואל, בו נפצעה קשה מאוד החיילת אוראל עוזרי ושלושה נוספים באורח קל-בינוני.

פוסט שהעלתה חברתו של המחבל מאום אל פאחם לאחת הקבוצות. צילום מסך מתוך פייסבוק

 

"בקבוצות הללו כולם במלחמה ותחרות. ככל שערבי ישים תמונה עם יותר כסף, רכב יותר יקר, ככה הוא יצליח ליצור קשר עם יותר בנות", מסבירה הצעירה לאתר. "גם הן נכנסות למצב של תלות בכסף או בסמים ונמצאות בלחץ לספק את הסחורה כדי שהקשר ימשיך, כי בהתחלה הם נותנים הרבה כסף ואחר כך זה מדלדל ומתחילות עוד ועוד דרישות: תביאי בת חדשה, אני מביא חבר, ותקבלי "דמי תיווך", ואז הכנופיה מתרחבת. לפעמים בחורות נופלות כי מגיע סוף חודש ואין מה לאכול בבית, אז הם הולכות איתם והופכות לסרסורות".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה ל'קול היהודי': "משטרת ישראל פועלת באופן נחוש ומקצועי לאכיפת החוק, לרבות באתרים שאינם מנוהלים בישראל ואינם כפופים לדין הישראלי. אכיפת הנושא מטופלת במלוא החומרה על ידי מערך מיומן ומקצועי של חוקרי סייבר הנמצאים במחוזות השונים ובלהב 433. כל תלונה שתובא לידי המשטרה, תטופל באופן הראוי ביותר".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20