בצל החרם, הרשויות המקומיות ביהודה ושומרון נאלצות להתמודד גם עם אפליה מבית. הסכם להקצאת קרקעות בין המרכז לשלטון מקומי לרשות מקרקעי ישראל שמתגבש בימים אלה אינו כולל את הרשויות ביהודה ושמרון.

המחלוקת בדבר הפקעת מקרקעי ישראל מקורה בסכסוך רב שנים בין רשויות המקומיות לרשות מקרקע ישראל. ההסכם נועד להסדיר את "מערכת היחסים" בין הרשויות בכל הנוגע למצבים בהן תופקע או תוחכר קרקע ציבורית. אולם סעיף בהסכם מציין כי אינו חל על הרשויות המקומיות ביהודה ושמרון.

"לא אתן לזה לקרות". חבר הכנסת יואב קיש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ח"כ יואב קיש הוציא מכתב חריף למנהל מקרקעי ישראל ולמנכ"ל השלטון המקומי בדרישה לבטל את הסעיף הבעייתי. "אם הדבר נכון – סעיף זה הוא טעות ויש להלחם בו. לא יתכן כי רשויות ישראליות ביהודה ושמרון יופלו לרעה משאר הרשויות בישראל", אמר. "מדובר באפלייה שלא אתן לה לקרות".

תגובת רשות מקרקעי ישראל:

"רשות מקרקעי ישראל לא ניהלה ולא מנהלת את קרקעות יו"ש . כבר ב 1967 נקבע כי אלוף הפיקוד ינהל את קרקעות המדינה ביו"ש על פי החלטות מועצת מקרקעי ישראל. ההחלטה על אופן ביצוע ויישום ההחלטות ביו"ש מסורה אך ורק בידי אלוף הפיקוד. בשל המצב המשפטי ביהודה ושומרון, הרשויות המקומיות לא מפקיעות מקרקעין לצורכי ציבור אלא מחכירות מהממונה, ובשל כך חלק מסעיפי ההסכם לא יכולים לחול לגביהם. רשות מקרקעי ישראל מציעה להמתין עד שיושלם גיבוש ההסכם. בשולי הדברים יצויין כי ההסכמים המדוברים אינם מפלים בין הרשויות השונות"

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות