עו"ד ניר רשף. צילום: אתר עורכי הדין
עו"ד ניר רשף. צילום: אתר עורכי הדין

 

תובע ההתאחדות לכדורגל, עו״ד ניר רשף, פתח סוג של בית דין מהיר קליל ותכליתי והכל באמצעות המיילים. בשבוע שעבר ברק אברמוב, הבעלים של בני יהודה תל אביב לא אהב את החלטת בית הדין בנוגע לעונש שהוטל על הקבוצה שלו בעקבות קריאות גזעניות של אוהדי בני יהודה וביקר בצורה קשה את הדיינים. ההתנהלות שהיתה עד כה הייתה אחידה ופשוטה – התובע היה מזמן את אברמוב לבית הדין, הדיין היה מטיל קנס ושולח אותו הביתה. מה שעשה התובע רשף – שלח מכתב במייל לאברמוב והורה לו להתנצל מידית ולא יועמד לדין, ומה קרה? אברמוב התנצל.

אתמול (ד'), ניקיטה רוקאביצה, חלוץ מכבי חיפה, תקף באינסטגרם הפרטי שלו את השופטים שפסלו לו את שער השוויון, החוקי, שכבש בדרבי. "תוצאה מאכזבת מאוד בדרבי ועוד החלטה מחליאה ומביכה של צוות השיפוט שפסל גול חוקי ב-100 אחוז שלי״, כתב החלוץ והוסיף משפט תודה לאוהדים של קבוצתו. ומה עשה תובע ההתאחדות? שלח מייל למועדון ובו בקשה לחזור בו מהדברים ולהתנצל בפני השופטים. כמו במקרה אברמוב, גם הפעם התובע רשף הבהיר כי אם רוקאביצה לא יתנצל תוך 48 שעות, החלוץ יועמד לדין.

ברק אברמוב. צילום: עמוד הפייסבוק של בני יהודה
ברק אברמוב. צילום: עמוד הפייסבוק של בני יהודה

 

הנה הדברים שכתב רשף לרוקאביצה: "הבוקר פורסמה בהבלטה באתרי ספורט שונים התבטאותך בחשבון האינסטגרם שבבעלותך בנוגע להחלטת שופט המשחק מהדרבי האחרון, שלא אישר שער שכבשת. כי כל אדם העוסק בתחום יכול לטעות. גם שחקנים, מאמנים, ובעלי תפקידים טועים. טעויות הן לצערנו חלק מהמשחק. בניגוד גמור לכך, האמור בחשבון האינסטגרם שלך איננו בגדר טעות. מדובר במעשה חמור. תוכן הדברים ואופן פרסומם עולים כדי עבירה משמעתית לפי סעיף 19 ד' לתקנון המשמעת – העלבת שופט המשחק. על כן אבקשך לחזור בך מן האמירה תוך התנצלות בפני שופטי המשחק. היה ולא תעשה כן תוך 48 שעות, אשקול לפעול בפן המשמעותי". דובר מכבי חיפה הגיב מיד: "רוקאביצה פעל מאמוציות ותסכול על שער שנפסל, הוא הוריד את הפוסט מיד, ויתנצל".

אז השיטה החדשה של התובע רשף חיובית או שלילית? האם בעלי קבוצות, מאמנים ושחקנים שמשתלחים בסגנון בוטה ולעיתים אלים במוסד ההתאחדות לכדורגל ובמיוחד במוסד השיפוטי ראוי שיסתיים בהתנצלות? להחלטה החדשה של התובע לפעול כך יש יתרונות וחסרונות, במציאות החדשה כל אחד יודע עכשיו שהוא יכול לומר או לכתוב מה שהוא רוצה והוא לא יועמד לדין אלא במקרה הגרוע יתנצל, תוך 48 שעות.

אבל על פי התפיסה של תובע ההתאחדות רשף ״לא צריך להעמיד לדין על כל דבר. יש דברים שאפשר להתעלם מהם, יש אירועים שאפשר למצוא את הדרך להשיג את המטרה ויש מקרים המחייבים העמדה לדין וכך אני פועל. אני לא מתרגש ממה שאומרים או כותבים בתקשורת. צריך להיות ענייני ולבחון את הדברים היטב מהראש ולא מהבטן״, אמר. עם השיטה החדשה יש הרבה תועלת. מלבד העינוי של הנתבעים שאמורים לבזבז חצי יום ולהגיע לדיון בהתאחדות לכדורגל, השיטה החדשה מקצרת את התורים הארוכים בבית הדין בימי רביעי ומאפשרת לדיינים להשקיע הרבה יותר זמן בדיונים הרציניים והמשמעותיים כמו למשל, האלימות במגרשים בליגות הנמוכות ובליגה לנוער, אירועים שלא זוכים לסיקור ראוי בתקשורת. התובע רשף טוען כי לא צריך להעמיד לדין כל אדם שזעם על אירוע ממנו נפגע, רשף מאמין כי הדרך הזו טובה לכולם. כל אלה שטענו כי ההתאחדות אוהבת הרבה כתבי אישום כי הקופה שלה נהנית מהקנסות, השיטה החדשה של התובע מוכיחה שהסטיגמה כנראה אינה נכונה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20