תלמידי בית הספר התיכון "בויאר" מירושלים מצאו דרך ייחודית לממן את המסע השכבתי לפולין. לאחר כברת דרך, התלמידים מצאו מגוון תגליות עתיקות בחפירות בבית שמש מימי בית המקדש השני.

ארכאולוגיה רשות העתיקות יונתן זינדל פלאש 90
אילוסטרציה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בין הממצאים הארכאולוגים נחשפו מקוואות טהרה, מערות תת קרקעיות ועוד מגוון פריטים מימי ביתי המקדש השני. לפי הערכות, המערות התת קרקעיות היו פעילות בימי מרד בר כוכבא.

במסגרת החיפושים השתתפו כ-240 תלמידים. לאחר התייעצות, בית הספר החליט כי הערך הכספי של התגליות יממן את המשלחת לפולין שאמורה לצאת מבית הספר.

יואב גלנט, שר הבינוי והשיכון, אמר כי יש קשר ישיר בין התגליות עצמן לבין התוכן שהתגליות יממנו: "עבר והווה נפגשים יחד בעיר שידעה פילוג וכעת פועלת מתוך אחדות. בקרוב נחתום על הסכם גג בבית שמש כדי לפתח את העתיד. אין דבר חיובי יותר מכך שתלמידים שהולכים ללמוד על הניסיון להשמיד את עמם, יעסקו בחיזוק אחיזתנו בישראל ובזכירת דורות העבר".

ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, אמר: "המסע לפולין מבקש להעלות את המודעות להסטוריה שלנו כעם ולחזק את ערכי המחוייבות והערבות ההדדית, ואולם אין זה סוד שעלות הנסיעה אינה זולה, ויש כאלה המתקשים לממנה. במסגרת פעילותנו ברשות העתיקות לקירוב בני הנוער לשורשים בשיתוף עם משרד החינוך, אנו מזמינים את בתי הספר להשתתף בחפירות ולהוזיל משמעותית את עלות המסע. כך, בצד הנחלת המורשת, מפתחים התלמידים ערכי נתינה וערבות הדדית כבר בארץ".

 

אלעד שור

אלעד שור