שר האוצר הודיע על כוונתו להאריך בשנה נוספת את ביטול המכס ומס הקנייה במסגרת תוכניות 'נטו'. שווי הארכת ביטול צווי המכס מוערך בכ-1.5 מיליארד ₪.  הביטול ישפיע על שורה ארוכה של מוצרים במסגרת תוכניות "נטו משפחה", "נטו תינוקות" ו"נטו הוזלות".

בתגובה ולנוכח יוקר המחיה הגואה, האשימה ח"כ שרן השכל (הליכוד) את כחלון בניהול כלכלת בחירות: "מכל תכניות נטו פה ונטו שם של השר כחלון, נותרנו עם נטו גרעון ונטו כשלון. הגיע הזמן להתרכז ברפורמות משמעותיות לכלכלת ישראל במקום תכניות פופוליסטיות של כלכלת בחירות".

ח"כ שרן השכל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

כחלון: "מי שיעלה מחירים – יתחרט על כך"

במסגרת תוכנית "נטו משפחה", שהחלה באפריל 2017, בוטל שיעור מס קנייה על טלפונים סלולריים, שעמד קודם לכן על 15%. וכן בוטל המכס על נעלים וגם על עדשות ומסגרות למשקפיים וחלקיהם, שעמד קודם לכן על 12%.

במסגרת תוכנית "נטו תינוקות", שהחלה בדצמבר 2017, בוטל שיעור המכס על מוצרי תינוקות נבחרים (מנשאים, מושבים לתינוקות, כסאות אוכל, נדנדות, הליכונים, מוצצים, בקבוקים לתינוקות ופטמותיהם או פיותיהם), שעמד קודם לכן על 12%.

במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" בוטל שיעור מס הקנייה החל על מוצרי אלקטרוניקה בידורית (טלוויזיות, רמקולים, צגים, ממירים, מקרנים, מגברים, מיקרופונים, אוזניות, כרטיסים חכמים, מכשירי רדיו ועוד) וכן בוטל שיעור המכס על מוצרי חשמל לבית וחלקיהם, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט, מוצרי תאורה – קודם הביטול שיעור המכס עליהם עמד על 12%. וכן בוטל שיעור המכס על מוצרי טקסטיל והלבשה נבחרים, שלפני הביטול עמד על 6%.

שר האוצר משה כחלון: "בשנתיים האחרונות הוכחנו שהורדת המכסים מורידה את מחירי המוצרים. בכל מקום שתהיה עליית מחירים לא מוצדקת, נפחית מכסים ונגדיל את התחרות בשוק. על אף הלחצים הגדולים המופעלים עלינו כדי להחזיר את המכסים ולהעלות מסים, נמשיך בביטול צווי המכס לטובת ציבור הצרכנים. שיהיה ברור: כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה".