בחירות בדרך? נתניהו וכחלון. לע"מ
נתניהו וכחלון. צילום: לע"מ

 

שר האוצר משה כחלון הודיע היום (א') לראש הממשלה בנימין נתניהו כי מפלגת כולנו לא תתמוך בחוק הלאום, כך פורסם ב"ynet". על פי הדיווח, שר האוצר הודיע זאת לראש הממשלה במהלך ישיבת פורום ראשי המפלגות. כחלון אמר לנתניהו כי יסכים להעביר בקריאה ראשונה את הנוסח הקודם של החוק, שיעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אך כי בהמשך תוקם ועדה משותפת לכל הסיעות. מבחינת נתניהו מדובר בחוק חוק במעלה ראשונה, ועם מינויו של דודי אמסלם כיו"ר הקואליציה החדש, אמר רה"מ כי משימתו הראשונה תהיה להעביר את חוק הלאום, שהוא "מהחשובים בחוקים שיכנסו לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל".

מהליכוד נמסר בתגובה: "הפרסום אודות התנגדותו של שר האוצר משה כחלון לחוק הלאום איננו נכון. שר האוצר הודיע שסיעת כולנו תומכת בחוק הלאום וביקש מהשר לוין שיתאם את העלאת החוק עם יו״ר סיעת כולנו פולקמן".

כזכור, לפני שבוע פורסם כי חוק הלאום יעלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת על פי הנוסח אותו גיבש השר יריב לוין, זאת לאחר שבמאי עבר בקריאה טרומית. כך סוכם על ידי כל ראשי הקואליציה בישיבתם השבועית. השר לוין: ״חוק הלאום יאושר בקריאה הראשונה בנוסח כפי שסוכם בין ראשי מפלגות הקואליציה, ובמתכונת התואמת את העקרונות כפי שנקבעו בהצעה המקורית של ח״כ דיכטר. רק לאחר מכן, ניתן יהיה לעשות בו שינויים ככל שיהיו מקובלים על כל ראשי המפלגות ובראש ובראשונה על ידי ראש הממשלה, המוביל את החוק באופן אישי. חוק הלאום הוא מהחוקים החשובים ביותר בהם עסקה הכנסת אי פעם ובכוונתנו להביאו להצבעה כבר במושב הכנסת הקרוב״.

בין השאר, לפי נוסח החוק, "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, בו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית. הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם