מרכז הירידים בגני התערוכה העמיד למכירה בסוף השבוע שעבר, מוצר המתיימר להיות כולו כחול-לבן.

הפרזנטורים גנץ-לפיד עוטי חליפות, עניבות וחיוכים, הציגו את מפלגת המרכז, המייצגת בעיניהם את הישראליות האולטימטיבית.

אצל ישראלי אמיתי – הם אומרים – אין  יותר ימין ושמאל, לא מדיני, לא בטחוני, לא כלכלי. בהליכה זהירה בין הטיפות והטילים, תחת מעטה ערפל כבד, הם מנסים לפלס דרך אמצע כלשהי.

רק בנושא אחד, אין אצלם אפילו מיצג של אמצע – זהותה היהודית של המדינה. בכל הנוגע לנושא הזה גנץ ממשיך לשתוק. המעט שהזכיר היה רק על דרך השלילה, שלילת חוק הלאום, שלילת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה.

לפיד, גנץ, יעלון ואשכנזי

 

מעבר לכך, אין בנאומיו זכר ליהדותיות, לזהות יהודית לאומית או למסורתיות. הנושא הזה מחוץ לגבולות הגזרה שלו.  'אליק שבא מן הים', ניצב לפנינו במלוא קומתו. זוהי מהותה של ברית הזוגיות בין גנץ ללפיד, או אם תרצו בין משרדי הפרסום שלהם.

מיהו ישראלי בעיניך? שאל פעם יאיר את אביו טומי. "אתה" ענה טומי קצרות. הישראליות של לפיד האב כמו זו של הבן, היא ישראליות מנוכרת להיסטוריה ולמסורת היהודית, זהו הדי-אן-איי התרבותי והאישי שלו.

ברית האחוס"לים

מי שמסתכל על עשרות המועמדים ברשימה המשותפת, מתקשה שלא להבחין בדמיון הגנטי הזה: כולם אשכנזים-חילוניים-עשירים. טוב, כמעט כולם. ברית האחוס"לים (אשכנזים, חילונים, ותיקים, סוציאליסטים, לאומיים) של קימרלינג קמה לתחייה.

עבור החברים במפלגה החדשה, הזהות הישראלית היא כובע טמבל ומכנסי חאקי, שהתחלפו במרוצת השנים בארנק שמן ובית בסביון. אבל דבר אחד אין להם – אין להם דבר עם המסורת, ההיסטוריה היהודית והתנ"ך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום – לע"מ

 

את ישראל שנענתה לקריאתו של מנחם בגין, לגשם של פתקי מח"ל במהפך 77', לא תמצאו בכחול-לבן מבית מדרשם של בן-חורין-אלכסנדרוביץ' ושות'.

זו ישראל המסורתית, שקשורה לארץ הזו כי זו ארץ ישראל ומתגייסת לגולני כי שם שומרים עם האחים שלנו על עם ישראל, "יהודים" – כפי ששאג בגין בנאומו ההיסטורי בכיכר מלכי ישראל של 1977 – "פיינשטיין היה ממוצא אירופאי אשכנזי, ברזני היה ספרדי…אשכנזי, עיראקי  – יהודים! אחים!", לציבור הזה לא רק שאין ייצוג פרסונלי במפלגה החדשה, שום דבר מליבת הזהות שלו איננו מיוצג שם.

אצל נתניהו בניגוד אליהם, הקיום ההיסטורי של העם היהודי, דומיננטי מאוד בתפיסת עולמו. החילוניות שלו, כמו זו של זאב ז'בוטינסקי איננה מנוכרת לזהותה היהודית, להיפך היא יונקת ממנה כח, מביאה אותה לידי ביטוי במדיניות שהליכוד מוביל, ולכן היא מתקבלת בכבוד ובהערכה על ידי החלקים הרחבים בעם, נושאי הזהות היהודית המסורתית.

נדמה שהבחירות הללו הן בין תומכי נתניהו לשונאיו, האמת שזו רק המנה האחרונה. למעשה, הן משקפות מאבק של זרמי עומק בחברה הישראלית על הזהות והצבע שלנו.

הכחול-לבן של הליכוד מגיע מתכלת הטלית ומגן הדוד שעליה, אצל גנץ-לפיד הכחול הוא הים והלבן הוא קצף הגלים שעל פני המים.

 

עמית הלוי

עמית הלוי

נציג מחוז ירושלים ברשימת 'הליכוד' לכנסת וראש 'המכללה למדינאות'