הבוקר (א') כוחות הביטחון פינו מבנה בלתי חוקי ביצהר. מדובר בצריף שנבנה במקום ובו שהו מספר נערים. ביציאה מהיישוב נתקלו הכוחות בזעם של מספר תושבים והותקפו באבנים. שוטרי משמר הגבול השתמשו בחומרים לפיזור הפגנה, ובהם רימוני הלם, ועצרו מתיישב שהשתתף על פי החשד בידויי האבנים.

הפינוי ביצהר, הבוקר

בפינוי השתתפו שוטרים לצד אנשי המנהל האזרחי ולראשונה מזה שנים גם חיילים המשרתים בגזרת שומרון. עד היום נמנעו בצה"ל לקחת חלק בפינוי מהסוג הזה של מבנים שנקבע כי הם אינם חוקיים והמשימה הוטלה על שוטרי משטרת ישראל, במקרים מסויימים בשיתוף מג"ב או יס"מ. ההנחה הייתה כי מדובר במשימה אזרחית ולא צבאית.

ביצהר זעמו על השתתפות החיילים בפינוי. "מצער מאוד שאחרי שנתיים רגועות בהן נבנתה מערכת יחסים מצויינת בין היישוב לחטיבת שומרון, יש מי שמבקש להבעיר את השטח ולייצר בכל מחיר תמונות של עימות בין מתיישבי יצהר לחיילים", נמסר ממזכירות היישוב.

האצבע והביקורת הנוקבת הופנו כלפי שר הביטחון אביגדור ליברמן. מאז הוצאת צו מנהלי שחתום ע"י השר ובהוראת השב"כ לתושב היישוב אלקנה פיקאר נדמה שהמתיחות בין תושבי יצהר ומערכת הביטחון עלתה מדרגה. יש כאלה המאשימים את ליברמן והשב"כ בהתנכלות מכוונת. "זה התחיל בגירוש אכזרי של אלקנה פיקאר ממשפחתו ומהיישוב בצו צבאי ללא משפט, המשיך בשימוש סיטונאי בצווים מנהליים ללא משפט נגד ילדים בני 14 ובכליאתו של נער מהיישוב על ידי צו מעצר מנהלי לאחר ששני בתי משפט הורו לשחררו. כנראה שהשר ליברמן גמר למגר את הטרור הערבי", טענו במזכירות יצהר.

מארגון חוננו המעניק סיוע משפטי לעצורים נמסר כי שלושה אזרחים שמחו נגד הפינוי נעצרו, כאשר אחד מהם נפגע קשה מאלימות הכוחות.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון