הבוקר נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי מזה עשרות שנים מדינת ישראל רוכשת מסכות ומסנני אב״כ מחברות שסיפקו ציוד הגנה מפני גז לנאצים שהפעילו את תאי הגזים והשמידו יהודים באושוויץ .

החברות המדוברות הן גרמניות במקור: Drager מהעיר ליבק ו-Auer מברלין שנרכשת בשנת 1958 ע"י חברת MSA האמריקאית אך עדיין פועלת מהמפעלים המקוריים. משרד הביטחון, נציבות הכבאות, רכבת ישראל, המשטרה, שירות בתי הסוהר וארגונים נוספים רכשו במשך שנים רבות מסכות ומסנני אב"כ מחברות אלה. אם לא די בכך, על פי הפרסום, חברות אלו קיבלו פטור ממכרז.

יהודים באושוויץ. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי
יהודים באושוויץ. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

השימוש במסכות על ידי הנאצים עולה מתחקיר רשמי של "יד ושם" תחת הכותרת "מידע על החברה שייצרה מסכות גז לשימוש בתאי הגז על ידי הגרמנים". התחקיר מתבסס על ספרו של ההיסטוריון הצרפתי ז'אן קלוד פרסאק, שחקר את טכנולוגיות השימוש בתאי הגזים באושוויץ.

על פי "ידיעות", בספר מתואר בפירוט רב כיצד הפעילו חיילי האס.אס את התאים ובאילו חומרים ואמצעים השתמשו. לפי הספר, הצבא הגרמני השתמש במסכות כבר בזמן במלחמת העולם השנייה. למסכות יש דגם מסוים לו פילטר שמגן על החובש את המסיכה מפני גז ציקלון B, בו השתמשו הנאצים להשמיד יהודים.

הצעת חוק מונעת

על אף מעורבות המפעלים בשואה, גופים ממשלתיים בישראל המשיכו לרכוז מהם מסכות ופילטרים. בין השאר גם רכבת ישראל רכבה מהגרמנים ציוד.  כך, למשל, פורסם מכרז של רכבת ישראל ל"תחזוקה ובדיקה תקופתית למערכות נשימה פתוחה של חברת MSA בפטור ספק יחיד".

מי שעמל בימים אלו על מנת למנוע ממקרים כאלו לקרות שוב הוא ח"כ אורן חזן (הליכוד), שמכין הצעת חוק לעצירת מקרים מסוג זה.

משרד הביטחון מסרו לידיעות אחרונות כי "שתי החברות הן ספקיות מורשות של משרד הביטחון. הטענות באשר לעברן ההיסטורי אינן מוכרות לנו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20