דובר צה"ל מוסר כי הלילה (ה') הרסו כוחות צה"ל, בשיתוף לוחמי משמר הגבול והמנהל האזרחי, את ביתו של המחבל מחמד זיאד מחמוד אבו אלרוב מהכפר קבטיה, אשר רצח את ראובן שמרלינג הי"ד בפיגוע בכפר קאסם בערב סוכות, ה-4 באוקטובר 2017.

במהלך הפעילות התפתחה הפרת סדר אלימה אשר כללה עשרות פלסטינים שיידו אבנים והבעירו צמיגים בוערים לעבר הכוחות שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בית המחבל שרצח את שמרלינג הי"ד. צילום: דובר צה"ל
בית המחבל שרצח את שמרלינג הי"ד. צילום: דובר צה"ל

לפני חודש הודיע השב"כ כי למחרת הרצח, נעצרו אבו אלרוב והמחבל השני, יוסף חאלד מוצטפא כמיל, בחשד למעורבותם ברצח. השניים, פלסטינים תושבי קבאטיה שבשומרון בשנות העשרים לחייהם, נכנסו לישראל באופן בלתי חוקי, תוך הסתייעות במסיע שב"חים, בהמשך שהו ועבדו בישראל כשבועיים ימים.

בית המחבל שרצח את שמרלינג הי"ד. צילום: דובר צה"ל
הריסת בית המחבל שרצח את שמרלינג הי"ד. צילום: דובר צה"ל

 

בחקירותיהם בשב"כ התברר כי המחבלים שניים החליטו לבצע פיגוע דקירה ולגרום למותם של יהודים, ממניע לאומני, כנקמה על מות חברם, אחמד אבו אל רוב, אשר נהרג במהלך ניסיון לבצע פיגוע דקירה במעבר ג'למה, וכן על רקע אירועים במסגד אל אקצא. עוד עלה כי אחד המחבלים תכנן, עוד טרם כניסתו לישראל ובסמוך לה, לבצע פיגוע דקירה כנגד יהודים באשר הם, ולמעשה ניצל את כניסתו לישראל באופן בלתי חוקי לשם מימוש תוכניתו. בנוסף, עלה כי לשם ביצוע הפיגוע הלכו השניים לרכוש סכין, תכננו את מתווה הפיגוע, לרבות את נתיב הימלטותם ליהודה ושומרון.

כנגד השניים הוגש ע"י פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום בגין עבירת רצח ממניע לאומני לביהמ"ש המחוזי בלוד. בנוסף, בחקירות התקבל מידע אודות כוונות נוספות לביצוע פעילות טרור כנגד יעדים ישראלים בתחומי יהודה ושומרון, יחד עם פעילים נוספים מקבאטיה, אשר חקירתם עודנה נמשכת.

ראובן שמרלינג הי"ד
ראובן שמרלינג הי"ד

 

ראובן שמרלינג, תושב אלקנה, נרצח יום לפני חגיגת יום הולדתו ה-70. ארבעת ילדיו ו-19 נכדיו הגיעו לחגוג לו בחג הסוכות והדפיסו חולצות 'צעיר בן 70'. גופתו אותרה ערב החג בכפר קאסם עם פצעי דקירה ואלימות בכל חלקי הגוף. בנו היה זה שאיתר אותה בעסק לייבוא פחמים, אותו ניהל באזור התעשייה בכפר והזעיק את צוות מד"א שנאלץ לקבוע את מותו.

אלפים ליוו אותו למנוחות בבית הקברות באלקנה יומיים אחרי הפיגוע. בהלוויה ספדה לו בתו עידית ואמרה: "אבא אהוב שלנו, הכול היה מוכן ליום ההולדת שלך. הכנו שיר, הדפסנו חולצות, הכנו מצגת ומשחק לכול המשפחה ורק החתן הנמצא לא נמצא. לא הספקנו להיפרד אבא. תודה אבא. תודה על מאור הפנים, על החיוך הקורן, על אהבה אמיתית לאמא ולנו, על שמחת החיים, זמירות השבת, התפילות והעזרה הרבה".

אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה. לווית ראובן שמרלינג. צילום: דני סיטרון
אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה. לווית ראובן שמרלינג. צילום: דני סיטרון
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון