בשנתיים האחרונות שמעתי לא מעט גורמים ביטחוניים שמבהירים כי פיגועי הירי, כמו הפיגוע הרצחני הערב (ג') סמוך לחוות גלעד, הם תרחיש הבלהות שלהם. זה כבר לא מפגע בודד שמחליט באחת לנצל הזדמנות. כדי לירות צרור יריות מנשק אוטומטי באופן מדוייק על מושב הנהג, צריך יותר מתסכול ונשק מאולתר. לשם כך נדרש נשק גנוב, תכנון מדויק, הכוונה למטרה ורצח בעיניים. עם כל זה הגיעו הערב המחבלים לרגע בו החליטו לצאת ולרצוח.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, בהערכת מצב באזור הפיגוע. צילום: דו"צ
מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, בהערכת מצב באזור הפיגוע. צילום: דו"צ

 

על פי הודעת החמאס, שצריך לומר – חריגה בנוף, ככל הנראה הפיגוע הזה הוא שילוח מההנהגה הצבאית של הארגון. חמאס מנסה זה זמן רב להוציא פיגוע בתוך יהודה ושומרון והערב נדמה שהוא הצליח. בשעות אלו השב"כ על רגליו, מנסה להבין איך חמק לו הפיגוע הזה. אנחנו כאן משבחים את הארגון הביטחוני החשוב ביותר בישראל על סיכולים של פיגועים. והנה, מספיק פיגוע אחד רצחני כדי למחוק באחת את כל ההישגים. הלילה בכפרי יהודה ושומרון לא ישנו. צה"ל ושב"כ יכנסו לכפרים באזור שכם ויעברו בית בית, יתחקרו, יאספו מצלמות אבטחה וינסו להגיע למחבלים ב-24 השעות שלאחר הפיגוע.

הרב רזיאל שבח הי"ד ומכוניתו שרוססה בכדורים. צילום: TPS
הרב רזיאל שבח הי"ד ומכוניתו שרוססה בכדורים. צילום: TPS

 

שלא יהיה לכם ספק, שב"כ ישים ידו על המרצחים המתועבים ויביאם לדין. המציאות החדשה מכתיבה התמודדות עם גל טרור חדש. כבר לא מדובר בפיגועי דקירה של מחבלים בודדים, כבר לא מדובר במחבל שעולה על רכבו ודורס חיילים או מתיישבים בטרמפיאדות, זו אינתיפאדה אחרת. אחת לכמה שבועות זה מצליח להם ופיגוע רצחני צולח תחת האתגר לסכל אותו מבעוד מועד. כעת, יעמלו במודיעין של כל הזרועות לסכל את הפיגוע הבא. הכוונה היא להחזיר את החיים לשגרה כבר בשעות הקרובות כדי למנוע פיגועי השראה, מה שקורה לאחר פיגוע מוצלח.

דווקא מתוך הכאב הנורא של רצח יהודי יקר, חייבת מדינת ישראל לחזק התיישבות ואנו חייבים לחזק את כוחות הביטחון. רק כך ננצח את הטרור.

זירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא TPS
הכוחות בזירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא, TPS
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון