תואר ראשון אחרי שנתיים וחצי. שחקני מכבי ת"א חוגגים זכייה בגביע הטוטו. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
תואר ראשון אחרי שנתיים וחצי. שחקני מכבי ת"א חוגגים זכייה בגביע הטוטו. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

מכבי תל אביב זכתה בגביע הטוטו. סגנית האלופה ניצחה במשחק הגמר 0:1 את האלופה וזכתה בתואר הראשון שלה אחרי שנתיים וחצי, תואר ראשון למאמן ג׳ורדי קרויף. הפועל באר שבע שרצתה לשמור על התואר עונה שנייה ברציפות, הפסידה את התואר לקבוצה שרצתה הרבה יותר. הזכייה  הנוכחית בגביע הטוטו לעונת 2017/18, עשוי להיות מהתארים הכי משמעותיים עבור המועדון הצהוב. וידאר קיארטנסון שעלה מהספסל כבש בדקה ה-83 את שער הניצחון. שער ראשון לחלוץ האיסלנדי אחרי 8 משחקים בכל המסגרות בהם לא כבש. בדקה ה-75 החליט קרויף להוציא את אלירן עטר ולהכניס את קיארטנסון, לא רבים ביציעים אהבו את הוצאתו של עטר שהיה טוב מאוד, אבל אחרי 8 דקות על המגרש, קיארטנסון ניצל הגבהה מצויינת של חוסה רודריגז ונגח מדויק לרשת.

בלי מיגל ויטור במרכז ההגנה וטוני וואקמה בחלק הקדמי, קשה להפועל באר שבע להציג יכולת טובה ולנצח, במיוחד אם היריבה רעבה הרבה יותר ממנה ומגיעה למשחק דרוכה, נחושה ועם כמה שחקנים איכותיים שמסוגלים להכריע משחקים גם אחרי תקופת יובש ארוכה. הפועל באר שבע איבדה את התואר השלישי בחשיבותו וכעת נותרו לברק בכר שני תארים – האליפות וגביע המדינה, בכר מכוון לדאבל. אובדן גביע הטוטו לא גרם להלם אצל האלופה, אבל אצל מכבי תל אביב הזכייה הייתה הרבה יותר מתואר מחזיקת גביע הטוטו.

חזר לכבוש. קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
חזר לכבוש. קיארטנסון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

התמונה בסיום המשחק בה כל הספסל של מכבי תל אביב כולל ערימת השחקנים מחבקת ומתנפלת באהבה רבה על ג׳ורדי קרויף, היא התמונה שמבהירה בדיוק עד כמה הניצחון של מכבי תל אביב היה משמעותי ועד כמה הזכייה בגביע הטוטו הייתה קריטית עבור קרויף. ברק בכר רצה לנצח, בזה אין ספק. המאמן שלא הפסיד גמר עם הפועל באר שבע רצה עוד תואר לארון הגביעים העשיר שלו, אבל התמונה בה בכר ניגש לקרויף, חיבק ובירך אותו על הזכייה, נעמד לצידו ולחש כמה מילים, היא תמונה בה בכר שידר שהוא שמח בשמחתו של קרויף. ההתנהגות של בכר מעוררת הערכה רבה כלפי המאמן הטוב בליגת העל והיא מוכיחה כי למרות היריבות המקצועית בין המועדונים ובין המאמנים, גם בכר מעריך את מי שאחראי על המהפכה בקרית שלום ויודע מה מרגיש אדם בתקופה קשה מאוד. בכר הוכיח שהוא לא רק מאמן גדול אלא אדם אנושי שיודע להעריך ולכבד יריב.

כל הקבוצות וכל המאמנים זלזלו לאורך השנים במפעל גביע הטוטו, אבל החגיגות של מכבי תל אביב בסיום היו דומות לזכייה בגביע המדינה. החגיגות הגדולות, ההיסטריה על הדשא סביב קרויף, החגיגה הצהובה ביציעים, הוכיחה עד כמה קרויף נשאר דמות אהובה במכבי תל אביב. החגיגה הגדולה הוכיחה כי במקביל לביקורת המקצועית שיש על קרויף כמאמן על הקווים, למרות היכולת החלשה מאוד של הקבוצה העונה תחת הדרכתו, יש עדיין הערכה גדולה כלפיו כאדם. כאיש האחראי לחזרתה של מכבי תל אביב לקדמת הבמה. הזכייה בגביע הטוטו חיזקה את קרויף, היא נותנת לו הרבה ביטחון, אשראי גדול יותר להגיע לחלון העברות ואם קרויף חשש מאוד לאחרונה לקבל טלפון מקנדה כדי להתחיל לארוז, עכשיו הטלפון ממיטש גולדהאר יהיה רק כדי לברך אותו.

שחקני מכבי ת"א והפועל ב"ש. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש
שחקני מכבי ת"א והפועל ב"ש. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש

 

קרויף עשה כאן ניצחון כפול. אפילו משולש. הוא זכה בתואר ראשון כמאמן. הוא הביא תואר אחרי ניצחון על האלופה והדבר החשוב לא פחות, הוא הכין את הקבוצה שלו היטב, הוא ניהל את המשחק בהתאם והחילוף שלו עם קיארטנסון היה חילוף מנצח, דבר שלא קרה לו המון זמן, דבר שהאוהדים כבר איבדו את האמון ביכולת המקצועית שלו להביא. עכשיו, אחרי הניצחון, קרויף יכול לקבל חזרה את הערכה המקצועית שהוא זקוק לה, דבר היכול לשדרג את הקבוצה שלו מחדש ולחזור להיות גורם משמעותי במאבק האליפות.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20