תופעה כאובה ומקוממת מתרחשת מדי שנה בתקופת החגים. משפחות משאירות את קרוביהם הקשישים לעשות את החג לבדם, רק כדי לחסוך לעצמן את העול שבטיפול. בראיון ל'לפני כולם', מסביר פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר המיון בבית החולים 'איכילוב' המנסה להיאבק בתופעה, כי "אף אחד לא מגיע ואומר 'שלום, באתי להשאיר את אבא שלי פה כי אני נוסע לחו"ל', אנשים מביאים הרבה מאוד פעמים, מתוך כוונה טובה, והם רוצים שאנחנו נטפל באביהם או אמם. אנחנו בוחרים לשחרר אותם כי אחרי כל הבדיקות החלטנו שאין צורך לאשפז אותם והם באותו רגע מחליטים שהם לא מסוגלים להתמודד". עם זאת הוא אומר כי "יש כאלה שבאים מראש ואומרים 'אני לא לוקח את אמא או אבא הביתה'".

צילום אילוסטרציה: Parentingupstream
צילום אילוסטרציה: Parentingupstream

 

עוד מוסיף פרופ' הלפרין כי מדובר בתופעה מאוד מתסכלת. "ראשית, כל אחד כזה שנשאר תופס מיטה של מישהו אחר, וגם כך אנשים מחכים שעות ארוכות במיון למיטה פנויה", הוא מסביר. "שנית, להשאיר אדם מבוגר בבית החולים כשהוא איננו חייב להישאר – זו ממש החלטה רפואית לא טובה. הסכנה תמיד היא של התדרדרות מנטלית וזיהומים שנרכשים. כל עוד צריך לטפל במטופל בבית החולים – אין ברירה, לוקחים את הסיכון בגלל התועלת. ברגע שאתה משאיר אותו כי אין צורך אבל מישהו רוצה להשאיר אותו – זה ממש לא לעניין".

לדבריו, הקשישים לרוב מגיבים בהגנה על ילדיהם, "חלק גדול מהקשישים האלה לא מסוגלים ממש לספר. אלה שהם כן בהכרה מספיק ברורה, מגנים על הילדים לרוב. פה ושם אתה מקבל תגובה ממישהו שאומר 'כן, הוא זורק אותי'".

פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר המיון בבית החולים 'איכילוב'
"החלטה מסוכנת". פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר המיון בבית החולים 'איכילוב'
לפני כולם

לפני כולם