בג"ץ פרסם את החלטתו בנוגע לעתירה לשחרור מבקשי המקלט הכלואים בכלא "סהרונים" והעניק למדינה חמישה ימים לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאשר את הסכם הגירוש עם המדינה השלישית. בג"ץ קבע כי אם עד אז היועמ"ש לא יאשר את ההסכם – כל מבקשי המלקט ישוחררו מהמתקן.

השופטת אסתר חיות מגיעה לדיון. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לפי החלטת בג"ץ, "הטעם בהוראתנו זו נעוץ בכך שבהיעדר הסכם מעודכן כאמור, עם "המדינה השלישית השנייה", אין עוד עילה להמשך החזקתם במשמורת. למען הסר ספק נדגיש כי לעת הזו איננו מביעים עמדה כלשהי באשר לתוקפו או חוקיותו של הסכם כזה, ככל שיושג".

המדינה לבג"ץ: "היועמ"ש אישר את אוגנדה כמדינה בטוחה"

מוקדם יותר היום (ג') התקיים בבית המשפט העליון דיון בעתירת 119 ארגוני ואנשי שמאל קיצוני נגד הרחקת המסתננים הבלתי-חוקיים למדינה שלישית, אותה ביקשה המדינה לבצע. נציגת המדינה, עו"ד שמואלי, הבהירה בדיון כי "עם שתי המדינות (אוגנדה ורואנדה – ל.ל) נחתמו הסדרים כבר לפני כמה שנים". לדבריה, "היועץ המשפטי לממשלה הקודם אישר את אוגנדה כמדינה בטוחה ויחסה לפליטים".

שופטי בית המשפט העליון, נובמבר 2017. צילום: פלאש 90

נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, שאלה את נציגת המדינה: "אם הייתם מעלים על מטוס את האנשים – האם היו קולטים אותם שם?. השופט חנן מלצר הקשה ושאל: "אתם בינתיים מחזיקים אנשים במעצר. אז מה נאמר להם? שיש הסתברות גבוהה שיקלטו אותם?".

"יש הסכמה חתומה לקלוט אנשים בכפייה עם המדינה השלישית השנייה", השיבה עו"ד שמואלי, אך הסבירה כי איננה יכולה לפרטו, אלא רק לשופטים, עקב חיסיון".

הפגנת המסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"שר החוץ של אותה מדינה אמר שאין הסכם חתום לקבלת אנשים בכפייה. איך זה מתיישב?", שאל השופט מלצר ונציגת המדינה השיבה כי "המגעים עם המדינה השלישית השנייה היו חסויים".

בעקבות כך, ביקשה המדינה להציג לשופטים במעמד צד אחד את ההסכם שנחתם עם המדינה השלישית השנייה. השופטים פנו לעו"ד ברק כהן, המייצג את 119 העותרים נגד הרקחת המסתננים, ושאלו אותו "האם תהיה מוכן שנקיים חלק מהדיון במעמד צד אחד?". עו"ד כהן ענה מצידו: "אני אשקול את זה כמו שביבי שקל מהר את ההסכם שנחתם עם האו"ם". השופט מלצר השיב כי "לא בטוח שזו דוגמה טובה". בכל זאת, נעתר בית המשפט לבקשה והמדינה מציגה לבית המשפט חומרים חסויים.

עו"ד ברק כהן המייצג את 119 העותרים נגד הרחקת המסתננים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

פעילי שמאל קיצוני מנסים לטרפד את העברת המסתננים לאוגנדה

אמש (ב') קיימו ארגונים הנתמכים ע"י 'הקרן לישראל חדשה' שורה של הפגנות מול שגרירויות אוגנדה ברחבי העולם בקריאה לממשלת אוגנדה לסרב לקבל את המסתננים למדינתם.

הפגנת המסתננים, כיכר רבין מרץ 2018

 

מטה מאבק תושבי דרום תל אביב: "הניחו את המחלוקות בצד, חוקקו את פסקת ההתגברות!"

מנגד, מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב יוצא בהודעת תמיכה בממשלה וקורא להם לא לפספס את ההזדמנות ההיסטורית ולחוקק את פסקת ההתגברות אשר תאפשר את החזרת השליטה לידיהם של נבחרי הציבור. "מטה המאבק קורא לראש הממשלה מר בנימין נתניהו ולשר החינוך מר נפתלי בנט, להניח את כל המחלוקות בצד ולחוקק את פסקת ההתגברות הנדרשת כל כך למשילות נבחרי הציבור. זו הזדמנות נדירה וצריך לעשות הכל על מנת שחקיקה זו תעבור בהקדם האפשרי!", נכתב בהודעה שהפיץ.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי