רשות האוכלוסין וההגירה סירבו להעניק אישורי עבודה למנהל האיזורי של ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch", כך פורסם ב'360'.

הפגנת ארגון זכויות אדם בת"א. צילום: תומר נויברג/פלאש90
הפגנת ארגון זכויות אדם בת"א. צילום: תומר נויברג/פלאש90

הסיבה בגינה דחו הרשויות בישראל את בקשת הארגון להנפקת אישור העבודה ב"ישראל ופלסטין" כלשונם, היא שבפועל הארגון עוסק בתעמולה פלסטינית, ולא בזכויות אדם כפי שמציג עצמו.

המנהל האיזורי של ארגון "HRW" הוא עומר שאקיר, פעיל ממוצא עיראקי, שמקום מושבו בניו יורק אך מתוקף תפקידו כמנהל האזור רצה לקבל גישה לשטח באמצעות בקשה לאשרת עבודה בישראל, אותה הגיש לפני כחצי שנה. בהתאם לשינוי הגישה של הממשלה בנוגע לגופים ומוסדות הפועלים באופן עקבי נגד ישראל – הבקשה כאמור, נדחתה.

משרד הפנים התייחס למהלך, עליו הורה משרד החוץ, בכך שסיפר כי דו"חות הארגון חוטאים לאמת. "הדוח"ות עוסקים בפוליטיקה בשירות התעמולה הפלסטינית, בו בזמן שהם מסווים בדגל זכויות האדם", נכתב ממשרד הפנים.

"מדובר בארגון אנטי ישראלי עוין באופן בוטה", סיפר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון, והוסיף: "מטרת הדו"חות לפגוע בישראל, מבלי להתייחס לאמת או למציאות. אנחנו לא מזוכיסטים אין סיבה שנמשיך לתת אשרות עבודה למי שרוצה לפגוע במדינה".

בארגון "HRW" הגיבו בתדהמה לסירוב של ממשלת ישראל. "במשך כמעט שלושה עשורים הייתה לנו גישה פתוחה לישראל ולגדה המערבית והיה לנו קשר עם הרשויות הישראליות". סיפר שאקיר והוסיף: "התיוג שעושה לנו ישראל כארגון תעמולה שם אותה בחברת מדינות כמו צפון קוריאה, איראן וסודן". שאקיר טוען שישראל תכנס לרשימה מאוד לא מכובדת של מדינות שלא מכבדות זכויות אדם כמו מצרים, ונצואלה וקובה, אשר לא מאשרות לנציגי הארגון להיכנס לתחומן.

מנהל התכניות בארגון איאן לוין אמר: "ישראל אינה המדינה היחידה שלא מסכימה עם הממצאים שלנו, אבל ניסיונה לפגוע בשליח מטעמנו מעיד על כך שאין לה כל עניין בפיקוח על מצב זכויות האדם אצלה. כולי תקווה שהרשויות ישנו את החלטתן ויאפשרו לארגוני זכויות אדם לפעול בישראל בחופשיות".

דובר מחלקת המדינה האמריקאית, מארק טונר: "HRW הוא ארגון זכויות אדם אמין. גם אנחנו לא מסכימים עם כל טענותיו, אבל אנחנו תומכים בעבודה שהוא עושה".

הארגון לא היסס למתוח ביקורת קשה וחריפה על ישראל בעבר. זכור במיוחד הדו"ח שפרסם אחרי מבצע "צוק איתן" בו תקף את הלחימה של צה"ל מול ארגון הטרור חמאס, והאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם