היי בן שפירו, תודה על כל העבודה האמיצה שלך למען ישראל. דיברת בפודקאסט שלך על לארה אל-קאסֶם והייתי שמחה להעמיד אותך על טעותך. אמרת שישראל מונעת מסטודנטית, סתם סטודנטית, מללמוד בה.

יש חוק בישראל שאוסר על כניסת אנשים שחותרים תחת המדינה ופעילים בתנועות ה-בי.די.אס. בית המשפט בישראל קבע, בתחילה, שאל-קאסם לא תיכנס לארץ בהתבסס על המעשים שלה ולא על דעותיה. אל קסאֶם הייתה חברה ב-SJP – ארגון אנטי ישראלי ואנטישמי – ולא סתם חברה, אלא נשיאת סניף אוניברסיטת פלורידה. אני מניחה שאתה כבר מכיר את הפעילות של הארגון הזה שמפיץ שנאה ואנטישמיות בקמפוסים בארצות הברית ומכיר גם את הקשרים שלו לתורמים לארגוני טרור.

הייתה יכולה לעזוב את ישראל בכל רגע נתון. אל קאסם בבית המשפט המחוזי. צילום: קובי ריכטר, TPS

 

טענת שכל עוד סטודנטים משלמים על לימודיהם במדינה אחרת – אין סיבה לא לתת להם ללמוד בה. ובכן, אל קאסֶם התקבלה ללימודים באוניברסיטה ציבורית, שממומנת מכספי ציבור, על מלגה שהאוניברסיטה – הציבורית – נתנה לה. בנוסף, כדי לטשטש את פעילותה בארגונים אנטי ישראלים, היא מחקה את כל הפוסטים והציוצים האחרונים שלה מהמדיה החברתית.

אתה מבין? היא רוצה להתקבל ללימודים על חשבון מדינה שהיא קוראת להחרמתה. היא אפילו לא הסכימה להתחייב שהיא לא תקרא לחרם על ישראל, אלא הבטיחה לא לקרוא לחרם רק בשנה שבה תלמד כאן. אז כנראה שהיא לא סתם סטודנטית שהלכה לאיבוד.

הזכרת את חופש הביטוי ואת החשיבות בהגנה עליו. ישראל זוכה לכמות נכבדה של "תיירים" שבאים לכאן כדי להפגין, להפריע לפעולות צה"ל וגם יש לנו כאן יש חוק שאוסר על פעילות BDS. אין שום סיבה שניתן לה לפעול נגדנו מתוך שטח המדינה.

אל קאסם הצטיידה בעורכי דין וּפעילי שמאל שמערערים בשמה. היא הייתה יכולה לעזוב את ישראל בכל רגע נתון, היא חופשיה לגמרי, אבל היא בוחרת להישאר במעצר ולערער.

כל מדינה רשאית להילחם בחרם על מוצריה, תרבותה ועל זכות הקיום שלה. הפעילים האלה לא מוחים נגד פעילות המדינה או מחרימים חלק מפעילותה, הם פשוט לא רוצים לראות כאן מדינה יהודית.

לכל אורך ההיסטוריה אנחנו היהודים נרדפנו וסבלנו מאנטישמיות ואל תתבלבל, מה שקורה כאן הוא לא שונה, הוא רק מוגש באצטלה של ליברליזם. ההבדל הוא שעכשיו יש לנו מדינה ואת היכולת להגן על עצמנו מפני אנשים שלא מקבלים את זכות הקיום שלנו כאן. אין לנו שום סיבה בעולם לשתף איתם פעולה ואנחנו גם לא מתכוונים להתנצל על זה.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Hi Ben Shapiro, I appreciate all your courageous work and support for Israel, but on your podcast the other week, you spoke about Lara al-Qassam and I really have to tell you – you are misinformed on this issue, and I would like to put things straight.

You said that Israel is barring a student from studying here. You call her a student, but the Israeli court ruled, at first, that Al-Qassem could not enter the country because of her actions. Actions, and not because of her opinions.

There is a law in Israel that bars from entering the country any person who undermines the country… or is active in the BDS movements. Al-Qassam was a member of SJP – an anti-Israel and anti-Semitic organization. She was not just a member, she was the president of the University of Florida chapter. I am sure you are familiar with the activities of this organization that spreads hate and anti-Semitism on campuses in the US and is also known for its connections to donors for terrorist organizations.

You claimed that as long as students pay for their studies in another country, then there should be no reason not to let them study there. Well, al-Qassem was accepted by a public university, financed by public funds, for a scholarship that the university – again, a publicly financed one – gave her. In addition, in order to conceal her activity in anti-Israeli organizations, Al-Qassem erased all of her recent posts and tweets from social media.

See what is going on here? She wants to be accepted to study at the expense of the people of a state that she calls to boycott. She would not even agree to promise she would no longer call for a boycott of Israel. Only that she would not do so in the year she studied here. So she is probably not some student who is misguided.

You mentioned freedom of expression and the importance of protecting it. Well, Israel gets a considerable amount of "tourism" by activists who come here to demonstrate and interfere with the IDF operations.  And there is a law here that prohibits BDS activity. So there is no reason for us to allow her to act against us from within the territory of the state. She is free to leave Israel at any time she chooses, but *she chose* to remain here, in custody, and appeal the decision.

Let's look at what really is going on here – Throughout history, the Jewish People have been subjected to selective persecution. Boycotts of Jews were one of the favorite tactics. Do not be confused. What is happening here is no different. It is only presented in a deceptive package of Liberalism. The only difference is that now we have our own sovereign State and the ability to protect ourselves from people like her, who do not accept our right to exist.

Every country is entitled to fight against a boycott of its products, its culture and its right to exist. We have no reason in the world to cooperate with them and certainly have no intention to apologize for this.

Love you Ben, Keep up the good work, fighting for the truth and fighting for Israel. Peace out.