זהו מפגש הממשלות השלישי שנועד להעמקת היחסים הבילטרליים. במסגרת המפגש נידונו וחוזקו שיתופי הפעולה בתחומי הכלכלה, ביטחון, המדע והטכנולוגיה, הגנת סייבר, תשתיות ואנרגיה, חינוך ותרבות. במסגרת המפגש, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לפולין ולישראל היסטוריה משותפת. גם הפולנים היו קורבן" . בהודעה המשותפת נמסר בנוסף כי "השיחות עם ישראל מאחדות ומקרבות בינינו תרבותית; ישראל היא מדינה מובילה ואנחנו רוצים שיתוף כלכלי עם ישראל".

נתניהו בירך את ראשת הממשלה: "ברוכה הבאה, ראשת הממשלה שידלו, וברוכים הבאים, חברי פמלייתך. זהו רגע מאושר. הייתה לנו הזדמנות אמש ליהנות מארוחת ערב נהדרת, אתך ועם שר החוץ, ולנהל שיחה מעמיקה. למדנו להכיר זה את זו, אך גם זכינו לראות את הידידות הפורחת בין פולין לישראל. היא אמתית, היא ממשית, אך יש בה גם אלמנטים רוחניים עמוקים.

ראשי הממשלות לוחצים ידיים. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראשי הממשלות לוחצים ידיים. נתניהו ושידלו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

"העם היהודי והעם הפולני חולקים היסטוריה בת אלף שנים, היסטוריה שידעה עליות ומורדות והגיעה לנקודת שפל במאה הקודמת עם השמדתם של שלושה מיליון יהודים פולנים  בידי הנאצים. גם פולין סבלה סבל נוראי בתקופת המלחמה. ההיסטוריה של ישראל המודרנית ופולין המודרנית בשבעים השנים האחרונות היא היסטוריה מלאת תקווה וחיוניות אדירה. סיפור עלייתן של שתי הדמוקרטיות המודרניות הללו שנהנות מכלכלות חופשיות ושחיים בהן עמים חזקים הוא סיפור של תקווה המשמש השראה לעולם כולו.

"ביקרתי בפולין מספר פעמים ב-30 השנים האחרונות, ומביקור לביקור אני רואה את השינויים הגדולים שמתחוללים במדינתך. פולין היא אחת המדינות החשובות באירופה והיא מתפתחת בהיבטים רבים בצורה מהירה יותר מרוב מדינות אירופה. אנו מעריכים זאת, משום שב-30 השנים הללו, גם ישראל עברה שינויים גדולים, התפתחה באופן מואץ והפכה להיות אחת המדינות שמעלות על נס חדשנות, יזמות וטכנולוגיה, והיא אחת המדינות המובילות בעולם בתחומים אלה. וכעת, עלינו לאחד כוחות, ואת זאת אנו עושים.

"זהו מפגש ההתייעצות הבין-ממשלתית השלישי שלנו, ואנו דנים על הכול: חילופי נוער, תיירות, חקלאות, ביטחון מול הטרור שמאיים על כולנו ושיתוף פעולה טכנולוגי בתחומים שונים. הזכרתי שלושה תחומים שבהם ישראל מתקדמת, תחומים שמשנים את פני העולם – הגנה בסייבר, בריאות דיגיטלית, וטכנולוגיה מכאנית, שנשענת יותר ויותר על תוכנה ו-big data. אנו שמחים לחלוק אתכם את כל הנושאים הללו, ולראות כיצד נוכל לשתף פעולה בהם למען שגשוגם וביטחונם של שני עמינו ולמען עתיד טוב יותר לכולם. נדון גם בנושאים אחרים. דנו כעת ברווחה ונדון בתיירות ובנושאים רבים אחרים.
אני מאמין שאנו עומדים בפני עתיד מזהיר.

"פולין נקטה עמדה נחרצת מול האנטישמיות המתחדשת בחלקים של אירופה ואני מודה לכם על כך. אנו יודעים גם שפולין נקטה עמדה חשובה מול תגובת הנגד האוטומטית לציונות ומול החלטות אנטי-ישראליות בפורומים בין-לאומיים. זה חשוב גם כן.

"אנו רואים שינויים בעולם. בכל היבשות מחבקים את ישראל. למרות זאת, אנו מעריכים את העובדה שעד ששינוי זה יגיע לכל הפורומים הבין-לאומיים, פולין נוקטת בהם עמדה נחרצת ומצדדת באמת, שבמקרה הזה אומר שהיא מצדדת בישראל.

אני רוצה לברך אותך שוב, ראשת הממשלה שידלו. את מבקרת במדינה שרואה בפולין ידידה ושותפה למאמץ לאחוז בעתיד. העתיד שייך למי שמחדש. ישראל היא אומת החדשנות, ישראל היא ידידה של פולין שרוצה גם היא לאחוז בעתיד זה. ברוח זו, ברוכה הבאה. ברוכה הבאה לישראל".

שרונה מן

שרונה מן