עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador
עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador

 

עכשיו זה רשמי: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אתמול (ו') את שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה-הכהן, להודיע באופן רשמי למנכ"לית הארגון כי ישראל החליטה לעזוב את אונסק"ו, כך פורסם ב-"ynet". יום לאחר ההצבעה באו"ם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, נתניהו החליט להוציא לפועל את ההחלטה שהתקבלה כבר לאחר ההכרזה של ארגון החינוך והתרבות של האו"ם על מערת המכפלה כאתר מורשת פלסטינית לפני כחצי שנה.

גם ארה"ב קיבלה החלטה דומה, והודיעה לפני כחודשיים על פרישה מהארגון עקב המדיניות המוטה שלו נגד ישראל. הפרישה נכנסת לתוקף בסיום השנה הקלנדרית שלאחר שנת הודעת הפרישה. שאמה-הכהן יגיש את המכתב אחרי חג המולד ולפני סוף השנה הנוכחית, כך שבסוף 2018 תעזוב ישראל את אונסק"ו יחד עם ארה"ב.

נתניהו והיילי בלשכת רה"מ. צילום: עמוס בן-גרשום,לע"מ
מצטרפים לארה"ב. נתניהו והיילי. צילום: עמוס בן-גרשום,לע"מ

 

תחילה התנגדו אנשי משרד החוץ למהלך, אך לאחר שהשליח המיוחד מטעם משרד החוץ, שיצא לסבב פגישות באונסק"ו ובוושינגטון  המליץ גם הוא לפרוש מהארגון המוטה, ההמלצה התקבלה ע"י מנכ"ל משרד החוץ והועברה לרה"מ נתניהו, שכאמור הורה על ביצוע המהלך.

"אונסק"ו בהובלת מדינות ערב ושאר מדוכאי, מתוסכלי וחשוכי העולם שבר שיאים של צביעות, הסתה ושקרים נגד ישראל והעם היהודי, תוך שהוא מזהם את ערכי היסוד הנאצלים שלו בפוליטיזציה ובטרור מדיני שגבל לעיתים באנטישמיות", הסביר שאמה-הכהן את הפרישה, והוסיף: "מדינת ישראל והעם היהודי אמורים להיות הראשונים לתרום לארגון והאחרונים לעזוב, אך בתאטרון האבסורד של אונסק"ו מדינות שאין להן קשר למדע, חינוך ותרבות הפכו את הארגון החשוב הזה לפושט רגל מקצועית, תקציבית ותדמיתית כך שלמדינות מתוקנות ושפויות אין מה למצוא בו".

שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן לצד תעתיק משער טיטוס. צילום: ארז ליכטפלד
שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן. צילום: ארז ליכטפלד

 

השגריר הישראלי בארגון אמר עוד כי "בדיוק כמו שלכל החלטות הארגון לא הייתה שום השפעה שלילית על ריבונותנו בירושלים בירתנו ולא על הקשר ההיסטורי של העם היהודי לעיר בכלל ולחלק העתיק שבה בפרט, ההתקפות השפלות והמלחמה שישראל החזירה העירו וגייסו את יהודי כל העולם ובראשם יהדות ארה"ב עד להכרזה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. ההחלטות נגד ישראל לא יפגעו לעולם בקשר ובמחויבות של מדינת ישראל וכל יהודי לערכי החינוך, התרבות והמדע ולכן ממשלת ישראל לא טורקת את הדלת אלא מזמינה את הנהגת הארגון החדשה יחד עם המדינות השפויות להפסיק לפחד מאותה כנופייה שהשתלטה על הארגון".

שאמה-הכהן הודה לארה"ב: "העזיבה היא גם הכרת הטוב מצידנו כלפי בת בריתנו הטובה והגדולה ביותר, ארה"ב, ובאופן מיוחד לעומד בראשה ולשגרירתה המצוינת באו"ם, ניקי היילי. הרבה שנים ופעמים דאגה ארה"ב שישראל לא תצעד לבד תוך שהיא מתייצבת מול רוב מוחץ ומשלמת מחיר. ארה"ב עוזבת את אונסק"ו בשורה התחתונה בגלל מדינת ישראל וחובתנו המוסרית היא שהיא לא תעשה זאת לבד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם