סיעת ישראל ביתנו דורשת לא להעלות את הצעת חוק "המרכולים" לסדר היום: יו"ר הסיעה ח"כ רוברט אילטוב שלח היום (ד') מכתב ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) מכתב ובו הבהיר את עמדת מפלגתו. "הריני להודיעך כי סיעת ישראל ביתנו מתנגדת להצעת חוק "המרכולים" ודורשת שלא להעלות את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת", כתב.

מכתב ישראל ביתנו
מכתב ישראל ביתנו

עוד הוסיף אילטוב כי "במידה והצעת החוק תעלה להצבעה, חברי הסיעה יצביעו נגד הצעת החוק ושרת העלייה והקליטה ח"כ סופה לנדוור תצא מהמליאה בזמן ההצבעה". מוקדם יותר השבוע התייחס יו"ר המפלגה שר הביטחון אביגדור ליברמן לחוק בישיבת סיעתו: "אני הולך למרכולים בשבת, יש בירושלים, המרכולים פתוחים שם בשבת. אני מקווה שלא נגיע לזה. אנו בהחלט נעשה הכל שהחוק הזה לא יעבור בנוסח המקורי כפי שהוצע על ידי משרד הפנים". לדבריו, "לנו יש את האמצעים להתמודד עם זה. אני לא רוצה לפתוח מרכולים בשבת בבני ברק ואין שום סיבה לסגור מרכולים בחיפה או במקום אחר".

ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הדברים מגיעים על רקע משבר עבודות השבת ברכבת, כאשר החרדים הפעילו לחצים לעוצרם, אך הממשלה החליטה לאשר אותן בכל זאת, מה שהוביל להתפטרותו של שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה). בתחילת השבוע בוטלה ישיבת ראשי הקואליציה לאחר שראשי המפלגות החרדיות, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ושר הפנים אריה דרעי (ש"ס), החרימו את הישיבה, בעקבות אי ההסכמות בנוגע לחוק המרכולים.

לאחר מכן נפגשו השר דרעי עם ראש הממשלה נתניהו בניסיון לגבש הסכמות בנוגע לחוק המרכולים, דרעי אמר: ״הצלחנו להגיע להסכמות בעניין חוק המרכולים ובכל הנושאים האחרים, באמצעותם נשמור על הסטטוס קוו בכל הארץ. השבת חשובה לנו מאד. זו מדינה יהודית ורוב אזרחי ישראל רוצים לחוש שבת ברחובות ובערים. בימים האחרונים קיימנו שיחות וישיבות כדי להבטיח שהסטטוס קוו יישמר בלי כפייה וללא מלחמות יהודים״.

דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לחוק שתי גרסאות, זו שיזם דרעי, לפיה כל חוק עזר עירוני חדש העוסק בפתיחת חנויות או מרכזי בילוי בשבת יחייב את אישור שר הפנים(דרעי – א"ט). בחודש שעבר פסק בג"ץ לטובת עיריית ת"א בנוגע לדיון על חוק העזר העירוני שלה המתיר פתיחת מרכולים בשבתות בעיר. דרעי ניסה ליצור פשרה לפיה הממשלה תכיל את חוק העזר בת"א, אך תמנע למעשה שינוי בערים נוספות.

מאידך, שר התיירות יריב לוין (הליכוד) מקדם הצעה אחרת, לה מתנגד דרעי, לפיה שר הפנים יוכל לאשר כל חוק עזר ובתנאי שייכתב כי האישור ניתן "ללא שיקול דעת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20