נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על ירידה במדד המחירים לצרכן, כולל מחיר הדירות, כך פורסם ב"גלובס".

פולשים לדירות
ירידת מחירים ראשונה

בחודש ינואר ירד המדד ב-0.2%, כשמחירי ההלבשה ירדו ב-9%, ביטוח רכב ב-6.2% והנעלה ב-10% בעוד במחירי הדלק נרשמה עלייה של 3.3% ובמחירי החשמל עלייה של 3.5%.

ירידה מעודדת נרשמה במחירי הדירות. מדד מחירי הדירות מלמד על ירידה של 1.2% במחירי הדירות שנמכרו בחודשים נובמבר ודצמבר האחרונים – הירידה החדה ביותר במחירי הדירות בעשור האחרון.

מחירי הדירות אמנם עלו בשנת 2016, אך העליה הייתה ב-5.9% כאשר ב-2015 עלו מחירי הדירות ב-8.1%. הלמ"ס מציין כי מדובר בנתונים ארעים שעוד צפויים להתעדכן.

אין ספק כי משהו קורה בשוק שכן מתבצעות פחות עסקאות, המשקיעים רוכשים פחות דירות ואף נוטים למכור ועדיין, בחודשים הקרובים יהיה ברור יותר האם אכן מדובר במגמה של ירידת מחירים או שמדובר בירידה נקודתית בלבד שאינה מעידה על המתרחש בשוק.

"מדד חודש ינואר ירד ב-0.2% כפי שחזינו", סיפר יונתן כץ מ"לידר שוקי הון" והוסיף: "האינפלציה, למעט סעיפי האנרגיה, ירדה ב-0.2% ב- 12 החודשים האחרונים דבר אשר מצביע על סביבת אינפלציה מאד ממותנת. ב-12 החודשים האחרונים המחירים התמתנו ל- 5.9% לעומת 8.1% לפני חודש, התפתחות אשר גם מאפשרת לבנק ישראל לדחות כל מחשבה לגבי העלאת ריבית".

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי: "האינפלציה ממשיכה להימצא עמוק מתחת למחיר היעד ושבעה מסעיפי המדד ירדו – מה שמעיד על היקפה הגדול. בד בבד נצפית האטה של מחירי הדירות ושכר הדירה. סביבת המחירים נמוכה מאוד ועומדת בניגוד גמור לארצות הברית, שם עלה מדד המחירים לצרכן 0.6% בחודש ינואר והאינפלציה נמצאת הרבה מעל היעד".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם