משלחת הכנסת לכינוס האיגוד הבין-פרלמנט IPU , בו מיוצגים 176 פרלמנטים מכל רחבי העולם, הגישה למליאת האיגוד סעיף חירום הקורא למדינות העולם להפעיל לחץ על ארגון הטרור חמאס.

"להשיב, לאפשר ביקורים של צד שלישי, או למסור מידע על גורלם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל, שנרצחו על ידי חמאס ב-1 באוגוסט 2014, תוך הפרה בוטה של הפסקת אש הומניטארית של האו"ם, ושל האזרחים הישראלים אברה מגיסטו והישאם אל סייד", לשון הסעיף.

במקביל, הגישה ירדן סעיף חירום, הקורא לארצות הברית ולמדינות העולם להימנע מקיצוץ בתקציב אונר"א. לפי נוסח הסעיף, הקיצוץ עשוי להביא להשלכות חמורות והרסניות לכ-5 מיליון "פליטים פלסטינים" וכן לאיים על יציבות האזור והצלחת המאמצים להשכין בו שלום.

משרדי אונר"א בעזה. צילום: רויטרס

ביום שני הבא ידרשו המדינות החברות בארגון לאמץ סעיף חירום אחד בלבד ולבחור בין ההצעה הישראלית להצעה הירדנית. לחילופין, יוכלו לאשר את הסעיף אותו הגישה אורוגואי, הקורא לפרלמנטים ברחבי העולם לפעול ביתר שאת לחיסול מוחלט של נשק גרעיני, וכצעד ביניים לעצור את הסחר הלא חוקי בו.

ראש משלחת הכנסת ל-IPU, ח"כ נחמן שי, אמר כי "נושא השבויים והנעדרים בידי חמאס לא יירד מסדר היום בזירה הבינלאומית. יחד עם חברת הכנסת שרן השכל החברה גם היא במשלחת, נעשה כל מאמץ על מנת שהפורום הזה, המאגד ומייצג את בתי הנבחרים בעולם כולו, יישיר מבט אל החמאס ויודיע לו: די לאכזריות חסרת הגבולות. השב את הבנים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20