שר התחבורה ישראל כץ נסע הערב ברכבת מיוחדת לחגיגות ל"ג בעומר בהר מירון. בשיחה עם שליחי ערוץ 20 למירון, תקף את תגובת דובר ממשלת ירדן לפיגוע הדקירה בירושלים. "זו פשוט חוצפה. אנחנו רואים אדם תוקף חייל, חייל מתגונן ומצליח לסכל אותו וירדן באה אלינו בטענות על התגוננות עצמית?", אמר כץ.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, בראיון לערוץ 20. צילום: אביה ריש

לדבריו, "זו צביעות, שאנחנו לא מקבלים אותה. כל אחד יגן על עצמו וימנע כל פיגוע. אנחנו נבדוק איך הוא הגיע לכאן ומה צריך לעשות כדי למנוע מקרים כאלו בעתיד".

"הרכבת מתחברת למסורת ישראל"

השר התייחס גם לנסיעה עצמה, בזמן שעל הרכבת היו עמו 500 נוסעים נוספים. "ההרגשה היא מצוינת", אמר לערוץ 20. "כיף לנסוע ברכבת כמו שאתם רואים. אני אוהב לנסוע ברכבת. אני נולדתי וגדלתי במושב יש שם רכבות אז כל פעם שיוצא לי אני שמח. ואנחנו מפתחים את רשת הרכבות. וצריכה להגיע רכבת גם מבחינה חברתית לערים הרחוקות וגם מבחינה כלכלית, מבחינה בטיחותית ומכל הבחינות".

כץ אמר כי "הערב הזה היא מגיעה מבחינת התחברות למסורת ישראל ואני באמת מרגיש שאנחנו מחברים בין מסורת של אלפי שנים לכלי המודרני ביותר וזו הרכבת שתוכל להוביל את כולם בבטיחות וביטחון. צריך להבין מה זה הרכבת".

השר סיפר על תכניות עתידיות של משרד התחבורה ואמר כי רכבות למירון יפעלו גם ביום-יום. "בעתיד, בהמשך זה לא רק להילולה, נגיד ירצו לנסוע למירון, אפשר לשים את הילדים על הרכבת והם חוזרים. זה הכלי הכי בטוח שיש".

כץ הוסיף כי הוא רואה את הרכבת כמצמצמת פערים חברתיים, כלכליים ולאומיים. "זו רפורמה ענקית, רפורמה צרכנית אולי מהחשובות ביותר שהיו כאן. בשילוב של תשתיות, רפורמות, כבישים, רכבות, אנחנו בעצם הופכים את מדינת ישראל למדינה מאוד מודרנית, מדינה כמו שעשו לפני הרבה שנים בארה"ב, באירופה, באסיה. הערב, מתוך כל המודרניזציה הזו, נגיעה במסורת זה משהו מיוחד".

"דחיית חופשת ל"ג בעומר – מוצדקת"

השר כץ הצדיק את החלטת משרד החינוך שלא לדחות את חופשת החג, חרף הביקורת. "זה היה גורם לסכנת נפשות", הסביר. לדבריו, החלטה שכזו אי אפשר לקבל ברגע האחרון. "נערכנו לאירוע הזה במשך שנה שלמה, פניתי גם לשר החינוך והסברתי לו את הבעיה. הוא, משיקולים שלו, החליט לא לשנות את החלטתו".

חג של סוד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
חג של סוד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתשובה לשאלה על מערך ההסעות שצפוי להיתקל בקשיים הבוקר (א'). "הייתי בחו"ל ובהיעדרי מנכ"לית המשרד בגיבוי שלי קיבלה החלטה נכונה לא לשנות את התכנון ולא להוריד את האוטובוסים שנקבעו למירון מסך האוטובוסים שיהיו שם. אם היו מורידים למעלה מ-500 אוטובוסים ממה שמתוכנן זה היה גורם לכאוס אחד ענק, סכנת הירמסות וסכנת נפשות שמה. קודם כל לא הייתה לה ברירה ההחלטה להזיז או לשנות את החג מי שקיבל אותה קיבל אותה ממכלול שיקולים. אבל  אני אומר לפחות דבר אחד החלטה כזאת אי אפשר לקבל אותה ברגע האחרון אם בכלל".

"לא יכול להיות מצב שמדינה מסודרת מכינה שנה שלמה אירוע, משרד התחבורה, משרד הדתות, הרי אנחנו לא אחראים על כל האירוע ופתאום ברגע האחרון שינויים כאלה הם גורמים לבעיות. אני לא רואה שמחר ומחרתיים יהיו ימים נורמליים בבתי הספר בכלל, הרי ההורים נוסעים למירון אז מה קורה עם הילדים? ויום אחרי זה מוכרז יום חשש. התחבורה זה רק חלק מהדבר הזה. העם היהודי מצטיין בזה שבתנאים הכי קשים הוא שמר על המורשת המסורת החגים, בתנאים מאוד קשים. אני לא הייתי במהירות משנה את הדברים".

"לחזק את האחיזה בירושלים"

לקראת יום ירושלים הקרב, בירך השר את עיר הבירה וסיפר על מספר יוזמות אותן ניסה לקדם מול גורמים אמריקאים. "בירת הנצח של העם היהודי, מזה 3,000 שנה, והיא תישאר כזו לתמיד. צריך לחזק את האחיזה שלנו בירושלים. אני יוזם, ודיברתי על זה עם גורמים בארה"ב, להרחיב את גבולות ירושלים במלאות 50 שנה לשחרורה ואיחודה, לצרף אליה את גוש עציון, את מעלה אדומים, את בית"ר עילית וגבעת זאב; לחזק את הרובע היהודי בעוד 150 אלף איש, להרחיב את השטח שלה".

לחזק את האחיזה בירושלים. צילום: פלאש 90
לחזק את האחיזה בירושלים. צילום: פלאש 90

"זה המסר המרכזי – לדעתי – שאנחנו צריכים מול אונסק"ו וכל הגורמים הצבועים בעולם, שמנסים לערער על הקשר של העם היהודי בירושלים, זו התשובה. להרחיב את גבולותיה ולחזק אותה. כמובן, מבחינה תחבורתית אנחנו עושים את הכביש החדש, את הרכבת החדשה, ובתוך ירושלים את דרך בגין, וכל המכלול הזה בעצם.

מרב לרנר

מרב לרנר