עו"ד יצחק מולכו. צילום: פלאש90
עו"ד יצחק מולכו. צילום: פלאש90

 

הבוקר (ג') הותר לפרסום כי עורך הדין יצחק מולכו הוא מקורבו של ראש הממשלה נתניהו שעוכב לחקירה במסגרת פרשת הצוללות. מולכו, כמו שותפו למשרד דוד שמרון, נחקר ביחידת להב 433. לפי הפרסום בחדשות 2, מולכו הכחיש קשר לעסקאות הצוללות. "כל הפעולות שעשיתי במשך השנים היו רק למען המדינה, אין לי שום חלק בעסקאות המדוברות", אמר. מולכו, שפרש מתפקידו כשליח המדיני של נתניהו, יוכל להמשיך לייצג את המדינה בשליחויות השונות.

חקירתו של מולכו החלה בשעה 16:00, ארבע שעות אחרי תחילת חקירתו של שמרון, והשניים עומתו עם תמלילי חקירות של רבים מהנחקרים, לרבות זאת של עד המדינה מיקי גנור, שלא הפליל אותו. לפי הפרסום, העבירות בגינן נחשד מולכו מינוריות לעומת חלקו של שמרון בפרשה, שחשוד בפרשת הצוללות ובעסקאות עם המספנה הגרמנית "טיסנקרופ". השניים שוחררו בתום החקירה מבלי שהוגשה בקשה להארכת מעצרם.

מולכו נחשב לאיש אמון של נתניהו, ונשלח על ידו לשליחויות סודיות ביותר כך שחקירתו התקבלה בהפתעה בקרב המעורבים. בחקירתו נבדק האם חרג מתפקיד היועץ לרה"מ, והיה מעורב בעסקאות נוספות, כמו זו שנחתמה בין גרמניה למצרים, רכישת גז מהפלסטינים, ומעורבות בעניין בוררות הגז מול מצרים.

עו"ד דוד שמרון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
עו"ד דוד שמרון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בכירים לשעבר בלשכת נתניהו סיפרו לאפי טריגר בגל צה"ל על עו"ד יצחק מולכו. אביב בושינסקי, לשעבר ראש המטה של נתניהו: "כשמולכו היה מגיע ללשכה, היה נפרש השטיח האדום. הוא היחיד שהיה יכול להיכנס מיידית לנתניהו". ורד סוויד, לשעבר יועצת רה"מ למעמד האישה, סיפרה: " מולכו איש מקסים, עם יושרה ואינטגריטי. מקווה שייצא מזה".

 

אחרי עשרים שנה – מולכו הודיע על סיום תפקידו

בשבוע שעבר, אחרי עשרים שנה עו"ד יצחק מולכו, שליחו המדיני של רה"מ בנימין נתניהו, הודיע כי יעזוב את תפקידו בסוף חודש פברואר 2018. לאחר שנים רבות בתפקיד, פנה לפני למעלה משנה עו״ד מלכו לרה"מ נתניהו בבקשה לשחררו מתפקידו. רה"מ נתניהו ביקש ממלכו להמשיך בתפקיד, ולאחר פניות נוספות נעתר רה"מ נתניהו לבקשת עו"ד מולכו.

מולכו שימש בתפקיד הרגיש כשליחו המדיני של רה"מ נתניהו בשנים 99-96 ושוב משנת 2009 עם חזרת רה"מ נתניהו ללשכת ראש הממשלה. במכתב ששלח עו"ד מולכו לרה"מ נתניהו הוא כותב: "בהמשך לפניות קודמות שלי אליך…אני מתכבד לפנות אליך בבקשה כי תשחרר אותי מתפקידי… אותו אני ממלא מזה כמה וכמה שנים בבחינת שרות לאומי בהתנדבות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

רה"מ נתניהו כתב לעו"ד מולכו: "הפעם, שלא בנפש חפצה ולנוכח עמדתך הנחושה, החלטתי להיעתר לבקשתך. באותה עת שמחתי שהסכמת לדחות את מועד פרישתך עד לסוף חודש פברואר 2018 וכדי שאוכל למצוא לך מחליף הראוי לתפקיד חיוני זה. איני צריך למנות את המשימות המדיניות הרגישות והחשובות שביצעת. עשית זאת תוך שילוב נדיר של כשרון, ניסיון וידע מקיף ועמוק של הסוגיות. טרם הגיעה העת לחשוף את כל פעולתך, אך בטוחני שכשרגע זה יגיע אזרחי ישראל יעריכו עד מאוד את תרומתך. אין פלא שאני ושרי הממשלה שמכירים את פועלך רוחשים לך הערכה עמוקה".

נתניהו הוסיף כי, "מנהיגים רבים דיברו בפני בשבחך, וציינו שתמיד יכולים היו לשוחח עמך בחופשיות, כי מעולם לא חיפשת לעצמך פרסום כלשהו על תרומתך ועשייתך הגדולה. כמו אביך לפניך, עשית עבור המדינה- כשרות לאומי ובהתנדבות".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם