בעקבות פסילת חוק הגיוס החדש לבני ישיבות בבג"ץ, הודיע עו"ד איתמר בן גביר כי בכוונתו להגיש עתירה שתחייב את משרד הביטחון בגיוס ערבים. הדברים פורסמו לראשונה באתר Nrg. לטענת בן גביר, העיקרון המנחה את עתירתו הוא ערך השוויון. את הטיעונים לעתירה שאב מפסיקת בג"ץ. את העתירה מגיש עו"ד בשם ח"כ לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי.

לשכת הגיוס בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לשכת הגיוס בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נזכיר כי בן גביר הגיש לאחרונה עתירה אחרת שעניינה שוויון, בה דרש להסיר את גלאי המגנומטרים משער הכניסה להר הבית ליהודים ולתיירים, בדומה להחלטת הקבינט על הסרת בשערים המיועדים למוסלמים. בעקבות כך דרש בג"ץ מהמדינה לנמק מדוע נשארו אמצעי הבידוק בשער הכניסה ליהודים.

במטרה למצות את ההליכים, שלח בן גביר מכתב מקדים ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלביט. "לא ברור מדוע קיימת הפליה ופגיעה בשוויון בכך שעשרות אלפי אזרחים אינם נקראים ללשכת הגיוס רק בשל היותם ערבים", כתב.

"לפי דעת הרוב שהתקבלה על ידי שמונה שופטים, התיקונים לחוק אינם חוקתיים, והיטיב לבטא את הדברים כבוד השופט עמית שקבע כי 'הנושא דנא הוא "אם כל ההפליות", שכן יכול הוא להגיע (תודה לאל, לא בכל מקרה) להבחנה בין דם לדם, פשוטה כמשמעה'", ציין בן גביר. "אכן ביסוד פסק הדין עומדת הפגיעה בעיקרון השוויון בכלל ועיקרון השוויון בנטל בפרט, ואין לי ספק שאדוני מכיר את הפסיקה הענפה בנושא".

עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

לטענת עוה"ד יש להחיל את קביעת בג"ץ גם על אזרחים ערבים. "כך באשר לחרדים, אך כך גם באשר לציבור במגזר הערבי. כל האמור בפסק דינו של בג"ץ חוק הגיוס יפה גם לערבים, ולח"מ לא ברור מדוע קיימת הפליה ופגיעה בעיקרון השוויון באופן כזה שעשרות אלפי אזרחים ישראלים לא מוזמנים ללשכת גיוס או לכל הפחות לשרת בשירות לאומי-אזרחי רק בגלל היותם ערבים". בן גביר הוסיף כי "הדברים מקבלים משנה תוקף של חומרה כאשר המחוקק עצמו לא קבע שיש לפטור ערבים מלשרת בצה"ל או לשרת שירות לאומי אזרחי, ואם היה קובע קביעה שכזאת, ברור כי היא לא הייתה עומדת במבחן בית המשפט העליון".

"לטעמנו מתן דחיית שירות גורפת, ללא כל סמכות חוקית לכך – שעם השנים הופכת לפטור משירות צבאי – לעשרות אלפים המיועדים לשירות ביטחון אך מטעמים של גזע מהווה פגיעה בשוויון של כל אחד מקבוצת הרוב המחויב בשירות צבאי. יש בה הפליה ללא שוני רלוונטי המצדיק אותה. אכן, אין דבר בדתיותו של אדם שימנע ממנו שירות צבאי או לכל הפחות שירות לאומי. רבים מחיילי צה"ל בני מיעוטים, הבחנה בין מיועדים לשירות ביטחון על בסיס השקפת עולם דתית או גזע היא הפליה ללא כל שוני רלוונטי", סיכם בן גביר במכתבו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20