שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, קרא במכתב פתוח לקונגרס האמריקני להפעיל לחץ להפסקת התשלומים למחבלים הכלואים בישראל. קריאותיהם של יעלון וקצינים נוספים מהוות משקל נגד לקריאות ארגון השמאל הקיצוני "מפקדים למען ביטחון ישראל".

יעלון נגד 'מפקדים למען ישראל'. מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:30

בראיון ל'לפני כולם' אמר יעלון על טענות ארגון השמאל כי "יש תופעה שאנחנו עוסקים בה כבר תקופה ממושכת שבה אש"ף ממנים אסירים מחבלים על פי מידת הדם היהודי שהם שפכו. מי שנשפט למאסר עולם מקבל שכר גבוה יותר, מי שנשפט לתקופה קצרה יותר מקבל שכר נמוך יותר ומשפחות המחבלים, אם התאבדו עלינו או נהרגו תוך כדי פיגוע מקבלות קצבה לכל החיים. כמובן שזו הדרך לקדם טרור ולא שלום לכל אלה שרוצים להגיע לאיזה הסכם עם הפלסטינים".

על הטענה כי הפסקת התשלומים תביא לקריסת הרשות הפלסטינית אמר יעלון: "את הטיעונים האלה גם שמענו כשדנו בשאלה לפני חומת מגן, אחרי הטרור הקשה בין 2000-2002 היו כאלה שאמרו שאם נכנס לשטח הבנוי הפלסטיני, קרי ג'נין או שכם, רמאללה וכו'. המקומות מהם יצאו המחבלים המתאבדים, אז הרשות הפלסטינית תתמוטט לזרועותינו. וזה לא קרה. אני כמובן לא קיבלתי את הערכות האלה אז כמו שאני לא מקבל את הערכות האלה היום".

"ונניח שהרשות הפלסטינית תתמוטט, מה שאני חושב שלא, זה מוסרי שהם ימשיכו לממן את הטרור ואנחנו ניסחט בשל האיום של התמוטטות הרשות? זה מוסרי שנקבל את זה שהם מממנים טרוריסטים ובעצם זה מחנכים דור שלם שטרור הוא כדאי ומשתלם? ארה"ב לא חייבת  להעביר כסף לרשות, מעבירים כ-400 מליון דולר, שזו תרומה. תתנו את העברת הכסף בזה שהם יפסיקו לקדם טרור, ויותר מזה לחנך לטרור, אבל קודם כל לא למממן טרוריסטים בהתאם למידת הדם היהודי ששפכו".

יעלון התייחס לדיווחים לפיהם ישראל עצרה את ביקורי משפחות מחבלי חמאס בכלא הישראלי. "אינני מכיר מה מיושם או לא מיושם, אבל חלק מהעניין בינינו לבין החמאס זה שמאז מבצע צוק איתן הם מחזיקים בגופות שני חללינו, סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול ז"ל ואזרחים ישראלים ביניהם אברה מנגיסטו. הדרך להביא לזה שהחמאס לפחות יהיה מוכן לדון בהחזרתם מבלי לשחרר אסירים, אני תמיד מתנגד לשחרור אסירים כמו בעסקת שליט, זה להפעיל עליהם לחצים כשחלק מהלחצים יכולים להיות בהחלט בסוגיית הביקורים בבתי הכלא. ואפשר להפעיל עליהם עוד לחצים כדי לשכנע אותם שזה לא עובר אצלנו לסדר היום".

לפני כולם

לפני כולם