יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר הפרלמנט הצ'כי ד"ר אירכדי קוביחצ'ה
ח"כ חיליק בר, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר הפרלמנט הצ'כי ד"ר אירכדי קוביחצ'ה
הוא בסך הכל בן 39, ד"ר למשפטים, גבר מרשים וסמכותי וכשהוא מדבר על ישראל נדלק בעיניו ניצוץ מיוחד. ד"ר אירכדי קוביחצ'ה שייך לדור הצעיר של מנהיגי העולם. כיום הוא מכהן כיו"ר הפרלמנט של גיאורגיה ונחשב לאחד המועמדים המובילים לכבוש את ראשות הממשלה במדינה. בעברו עבד גם באו"ם, כיועץ אזורי.
ביום שני האחרון הוא נחת בישראל, לרגל חגיגות 25 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, חגיגות שיגיעו לשיאן בחנוכה הקרוב בטביליסי – לשם תגיע משלחת של ח"כים ישראליים לאירוע בהפקת עמותת "בית ישראל" ובשיתוף ממשלת גיאורגיה.  ד"ר קוביחצ'ה נפגש השבוע עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג.

בראיון מיוחד לערוץ 20 מספר יו"ר הפרלמנט: "אני נרגש מאוד לבקר בארץ הקדושה שלכם. פגשתי כאן אנשים טובים, ובהם הנשיא ריבלין ממנו ביקשתי לפעול להנצחת שני אזרחים גיאורגים שהצילו יהודים בשואה". בכוונתו להעמיק את הקשרים עם ישראל גם במישור הדיפלומטי.

כידוע, גיאורגיה הפכה יעד תיירות פופולארי עבור ישראלים רבים. השנה, למשל, ביקרו בה כ – 150,000 איש, ויו"ר הפרלמנט הבטיח לפעול שמספר דומה מבני עמו יגיע גם לביקורים באתרים הקדושים בישראל.  הוא סיפר על כוונתו להדק את היחסים הכלכליים-מסחריים בין שתי המדינות ולפעול גם בזירה הבינלאומית, אותה הוא מכיר היטב, למען האינטרסים הישראליים. "אנחנו פועלים כל הזמן כדי לחזק את היחסים אתכם, זה אינטרס שלנו ושלכם והמדינה שלכם חשובה לי מאוד", הוסיף קוביחצ'ה.
יו"ר הפרלמנט הצ'כי ד"ר אירכדי קוביחצ'ה בירושלים
יו"ר הפרלמנט הצ'כי ד"ר אירכדי קוביחצ'ה בירושלים
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20