ליביו דרגנה, בוקרשט 2017. צילום: רויטרס

מתנה נוספת ליום העצמאות? ליביו דרגנה, יו"ר הפרלמנט הרומני ובכיר במפלגת השלטון הסוציאל דמוקרטית (PSD) אמר הערב בראיון לתחנת רדיו מקומית כי רומניה בוחנת את האפשרות לעבור לירושלים. לדבריו, להחלטה כזאת יש "ערך רב גם בעיני האמריקאים" וכי החלטה כזאת תוביל ל"הטבות גדולות" עבור מדינתו. נדגיש כי על אף הדיווחים המעודדים, בשלב זה הממשלה הרומנית לא הודיעה רשמית כי תנקוט בצעד זה.

אין זו הפעם הראשונה בה דרגנה מתבטא בנושא. בדצמבר האחרון, אחרי ההצבעה באו"ם על ההחלטה האמריקאית להעביר את השגרירות מת"א לירושלים, אמר כי מדינתו שוקלת להעביר את שגרירותה מתל-אביב לירושלים. כזכור, רומניה הייתה אחת מ-35 המדינות שנמנעו בהצבעה על ההכרה האמריקאית בירושלים באו"ם.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מסרה בתגובה: "‏מברכת את יו"ר הפרלמנט הרומני על הודעתו היום לתקשורת לפיה רומניה תחל בהליכים להעברת השגרירות הרומנית לירושלים. זו היתה רוח הפגישה בינינו בשבוע שעבר בבוקרשט, ואני מקווה לראות בקרוב את שגרירות רומניה בירושלים".

נזכיר כי מוקדם יותר הערב (ה') פגש ראש הממשלה בנימין נתניהו שגרירים זרים במהלך טקס קבלת פנים לסגל הדיפלומטי ועודד אותם להעביר את לשכותיהם לעיר הבירה: "הכרה במציאות היא הדרך לבנות שלום. לא ניתן לבנות שלום על בסיס שקרים כי הוא מתרסק על סלעי המציאות. חשוב לבסס את העקרונות האלה שבסופו של דבר ינחו את השלום.

נתניהו באירוע קבלת פנים לסגל הדיפלומטי. צילום: לע"מ

 

"העובדה שלישראל יש עיר בירה, שלעם היהודי יש עיר בירה במשך 3,000 שנים ושמה ירושלים, הנה בלתי מעורערת. הגיע הזמן להכיר בעובדה זו. אני שמח לומר שיש לפחות חצי תריסר מדינות שכעת משוחחות איתנו ברצינות על העברת שגרירויותיהן לירושלים, ותודה גואטמלה שעשית זאת. יהיו אחרות שילכו בעקבותייך.

"אז אנא, יש עיקרון פשוט, אתם מכירים אותו – "הראשון להגיע זוכה". החלטתי שעשר השגרירויות הראשונות שיגיעו לכאן יקבלו יחס מועדף. נעזור לכם! כולכם צריכים לעשות זאת. ואני רוצה לומר כמה אנחנו מאושרים לראותכם כאן בבית הנשיא, בבירתנו ירושלים ביום זה, אבל אנו רוצים לראותכם בכל יום. אז "השנה בירושלים", תודה על כך שבאתם לכאן, תודה על כך שאתם חוגגים את עצמאותנו ואת הולדתנו מחדש כאן במדינה היהודית".