הפַּסָּל היפני קייסוקי אייסו שיצר את דמות ה'מומו' המפחידה את ילדי העולם ב-youtube וברחבי הרשת, מודיע בראיון לעיתון 'The Sun' הבריטי: "הפסל כבר לא קיים. הוא הושלך ונזרק מזמן. הילדים יכולים להיות בטוחים כי 'מומו' מתה, היא לא קיימת יותר והקללה סביבה הוסרה".

"אני מרגיש אחריות"

לדברי האמן, שסיפר כי הוא מתייסר מההשלכה לה גרם ברחבי העולם, הפסל "מעולם לא היה אמור להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן". הוא המשך ואמר: "מצד אחד יש לי הערכה לאנשים שגרמו לעבודה שלי להיות כל כך מפורסמת. מצד שני הם גרמו להמון צער וכאב. ילדים הושפעו מהעבודה שלי ואני מרגיש אחריות, אני נסער אבל זה מחוץ לשליטתי".

מקורה של הדמות המפלצתית הוא בפסל שיצר ב-2016 לתערוכה בנושא רוחות, אולם מאז נקשרה תמונת הפסל ל"אתגר ההתאבדות" 'מומו' שדוחף ילדים לפגיעה עצמית ומעורר את דאגת ההורים. מאז שהמשחק הופץ באמצעות youtube, מופצות שמועות כי האתגר למותם של ילדים ברחבי העולם וגובה עוד ועוד קורבנות.

מאחורי המשחק עומדים בגירים סדיסטיים הנהנים מהכוונת ילדים לפגיעה עצמית והתאבדות וכן איומים על כך ש'מומו' תרצח את הוריהם. חקירות המשטרה העלו כי התכתבויות בווטסאפ של ילדים עם הדמות 'מומו'. בתחילת הקשר נשלחים לילדים תמונות וסרטים מחרידים ואלימים לצד איומים כגון: "זה הגורל של מי שלא יציית לחוקי המשחק". לאחר מכן, הילדים מתבקשים להיכנס לקישור החושף את המכשיר הסלולרי לפריצת אבטחה. מה שמאפשר לתוקפים להפוך את המשחק לאישי יותר, ולייצר איום גדול ומוחשי על הילדים.

בארץ, פנתה עמותת 'אלה' להתמודדות נפשית עם אובדן לפני כחצי שנה אל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן על מנת לחוקק חוק נגד המשחק. כעת הם "מברכים על הרס הבובה המסוכנת, שסימלה כאב רב ושמחים שהיוצר הבין את ההשפעה ההרסנית והשלילית שלה על ילדים ובני נוער ובחר לפעול בהתאם. אנו מגנים את האתגר ומקווים כי הרס הבובה יוביל לסיומו של האתגר המסוכן".

לדברי העמותה, "למרות הרס הדמות, על ההורים להמשיך ולעקוב אחר התנהגות ילדיהם כדי לנסות ולאתר בזמן הצטרפות של ילדיהם לאתגר", המשיכה כהן. "על פי הציפיות, הריסת הבובה והצפת הנושא בשיח הציבורי, יובילו לפיקוח ובקרה מצד הסביבה, ההורים והחברים – וימנעו את מקרה ההתאבדות הבא".

עם זאת, בדיווחים חדשותיים לאחרונה ברחבי העולם מדגישים כי אין כמעט שום ראיות להוכחות שאכן אירעו איזשהם התאבדויות כתוצאה מהמשחק.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20