היום (ה') התקיים בבית המשפט המחוזי בלוד דיון ראשון בתביעה שהגיש קצין המילואים, סא"ל (מיל') ניסים מגנאג'י נגד מוחמד בכרי, מפיק ובמאי הסרט 'ג'נין, ג'נין'. מגנאג'י תובע מבכרי 2.6 מיליון כיוון שלטענתו הסרט מציג אותו כמי שהשתתף בביזה שביצעו לוחמי צה"ל בביתו של תושב ג'נין ואיימו לחסלו. בין היתר דן היום בית המשפט, כדיון קדם, בבקשת בכרי לסלק על הסף את התביעה. יוצר הסרט הגיע לבית המשפט מלווה ביו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה. את מגנאג'י ליווי היום נציגי המשפחות השכולות ולוחמים נוספים.

בכרי בבית המשפט בלוד, היום. צילום: פלאש 90
בכרי בבית המשפט בלוד, היום. צילום: פלאש 90

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, באופן חריג, כי החליט להצטרף לתביעה. חשוב לציין כי החוק מקנה ליועץ המשפטי לממשלה סמכות להצטרף להליך פרטי במקרה ש"זכות של מדינת ישראל או עניין ציבורי מושפעים או כרוכים בהליך שלפני בית המשפט". עם זאת, בפועל, היועמ"ש עושה שימוש נדיר בסמכות זאת.

"אני חייב להביע תמיהה שהיועץ המשפטי לממשלה מתייצב בתיק", צוטט ע"י ynet עורך דין מיכאל ספרד שמייצג את בכרי, במהלך הדיון. "עם כל הכבוד, תמיכה מורלית בסכסוך בין שני אזרחים לא נראית לנו עילה להצטרפותו. אין טענה שהתובע מופיע בסרט למעט אותן שלוש שניות. כל צופה סביר שצופה בסרט לא מזהה אותו כי הוא מופיע עם גבו למצלמה ומדובר בתמונה כללית של אווירה. הוגשה תביעה ולא נאמר מהי הדיבה. יש תחושה חזקה שנעשה שימוש לרעה בהליכי בית המשפט כדי לרדוף עוד 15 שנה את בכרי".

איימן עודה מלווה את בכרי בבית המשפט היום. צילום: פלאש 90
ח"כ איימן עודה מלווה את בכרי בבית המשפט היום. צילום: פלאש 90

 

"אם זה לא לשון הרע, אני לא יודע מה זה לשון הרע"

לדברי עורך הדין טל שפירא, שמייצג את מגנאג'י, "מרשי תובע את הנזק שנגרם לו כתוצאה משידורים חוזרים של הסרט. כל ערכאה שיפוטית קבעה בצורה חד משמעית שמדובר בסרט שקרי שמוציא את דיבתם לרעה של חיילי צה"ל שלחמו שם. לתביעה אינטרס ציבורי רב. יש התייצבות חריגה של משפחות שכולות ושל לוחמים שהגיעו לתמוך בתובע. בסרט יש טענה של אירוע ביזה מאדם זקן לצד תמונתו של התובע, אם זה לא לשון הרע, אני לא יודע מה זה לשון הרע".

כזכור, בעבר נדחתה תביעת לשון הרע שהגישו חמישה לוחמי צה"ל במילואים נגד בכרי, למרות שנקבע שהסרט כולל לשון הרע וליוצרו לא עומדות ההגנות הקבועות בחוק, וזאת, בנימוק שלתובעים – שלא הופיעו בסרט – לא עומדת עילת תביעה אישית נגדו שכן, "הצופה הסביר אינו מזהה לשון הרע על קבוצת חיילי צה"ל שלחמו בג'נין עם כל אחד מהחיילים הנמנים עליה". היועץ המשפטי לממשלה דאז, התייצב להליך הערעור של הלוחמים לבית המשפט העליון, שנדחה אף הוא, כמו גם בקשות לדיון נוסף שהוגשו ונדחו.

בכרי: "זה לא אני צילמתי"

בשונה מהמקרה הנ"ל, התובע בהליך הנוכחי, שלא היה מעורב בהליכים המשפטיים הקודמים, טוען כי הוא נראה ומזוהה בסרט בקטע שבו מרואיין מבוגר תושב ג'נין שטוען כי במהלך הלחימה עלו לכאורה חיילים לביתו וגזלו את כל חסכונותיו. מגנאג'י נראה כשהוא פוסע עם שני קצינים נוספים ליד ג'יפ צבאי, כאשר ברקע אומר המרואיין: "אמר לי 'תשתוק או שאחסל אותך'". לטענתו, הסרט ממשיך להיות מופץ ומוקרן גם בימים אלה.

בכרי מצידו, טען היום בבית המשפט כי את הקטע עליו מדבר מגנאג'י לא הוא צילם. "זה לא אני צילמתי, זה מרחוק, כנראה אלה צילומים של הצבא בעצמו. הצילום הוא חלק בפרופיל וחלק מאחור", אמר.

לדבריו של בכרי, "המשפט הזה הוא חלק מרדיפה פוליטית שהתחילה ב-2002. מאז עליית הימין הישראלי לשלטון היא הולכת ומחריפה וזו הדוגמה. אין לאיש מונופול על האמת, גם לא לי, וגם לא לבית משפט. קבעו שזו הוצאת דיבה אבל אני הבאתי את האמת של הפלסטינים שחוו חוויה קשה וסיפרו עליה. בעיני הישראלי המצוי זו הוצאת דיבה אך בעיני הפלסטינים זו האמת".

אל היועץ המשפטי לממשלה הגיעו פניות ציבור שונות, לרבות פנייתו של הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, ובהן נתבקשה בחינת אפשרות התייצבותו של היועץ המשפטי לממשלה להליך.

מאחר שבניגוד להליכים הקודמים, מדובר הפעם בתובע שניתן לזהותו ושמופיע בסרט בזמן שמסופרת "עדות" כביכול המאשימה את חיילי צה"ל בביזה, החליט היועץ המשפטי לממשלה להתייצב ולתמוך בתביעתו של סא"ל (מיל') מגנאג'י, נוכח העניין הציבורי הקיים בהליך.

מנציגות הלוחמים והמשפחות השכולות של הקרב בג'נין נמסר בתגובה כי "בשנתיים אחרונות נפגשנו עם הרמטכ"ל איזנקוט מספר פעמים וכן עם מפקדים בכירים בצבא בהם אלוף פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, שלוקחים חלק במאבק מתוך חובה ורצון לעמוד לצד מי שנשלח בשם המדינה להלחם, לסכן ואף להקריב את חייו".

לדבריהם, "לוחמי צה"ל והמשפחות השכולות, מקווים, ודורשים שאחרי 16 שנים שבהן הפסידו בכל הערכאות המשפטיות, בית המשפט יפסוק לטובת צה"ל ולוחמיו, ויטהר את שמם מול ההאשמות השקריות הזדוניות בסרט 'ג'נין, ג'נין' שהם רוצחים, פושעי מלחמה ונאצים".

הלילה באולפן 'היום הזה': סא"ל במילואים אריה קדוש, קצין צה"ל שלחם במחנה הפליטים ג'נין במבצע חומת מגן, ומלווה את התביעות המשפטיות סביב הסרט ג'נין ג'נין. הצטרפו ב-23:00

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20