ועדת השחרורים אישרה היום (ב') את שחרורו של יונתן היילו שרצח את הגבר שאנס אותו. זאת אחרי שבפרקליטות החליטו ביום רביעי האחרון שלא להתנגד לשחרורו המוקדם. כזכור, על היילו נגזרו 20 שנות מאסר לאחר שהורשע בשנת 2013 ברצח. אולם לאחר שערער על הרשעתו, בית המשפט העליון המיר ב-2016 את עבירת הרצח בהריגה וקיצר את עונשו ל-12 שנות מאסר.

יונתן היילו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במהלך חודש דצמבר הודיעה הפרקליטות כי היא מתנגדת לשחרורו של היילו. זאת, למרות עמדתם של נשיא המדינה ושרת המשפטים איילת שקד. נשיא המדינה החליט בתחילת השנה כי לאפשר להיילו להתייצב בפני ועדת השחרורים כך שאם ישוחרר עונשו יעמוד על 10 שנים ושמונה חודשים.

כזכור, היילו רצח את האנס ירון איילין לפני כשבע שנים. לאחר שביצע את הרצח, חזר לביתו וכיבס את בגדיו. למחרת, הסגיר עצמו למשטרה, כאשר במהלך חקירתו סיפר על מעשה סדום  שביצע בו איילין.

הנשיא הסביר כי נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן, ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קרבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו, החליט הנשיא לאמץ את המלצת שרת המשפטים ולהמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי, כך שעונש המאסר בפועל יעמוד על עשר שנים ושמונה חודשים, באופן שהוא יוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה.

בחודש מאי בשנה שעברה קיבל ביהמ"ש העליון באופן חלקי את ערעורו של היילו והפחית בעונשו מ-20 שנות מאסר ל-12 שנות מאסר, כאשר סעיף הרצח לפיו הורשע הומר לסעיף הריגה. כעת, קבע הנשיא ריבלין, כי חלק ממאסרו של היילו יומר למאסר על תנאי ועונש המאסר בפועל יעמוד על 10 שנים ושמונה חודשים, ממנו יוכל היילו לבקש קיצור שליש כבר בוועדת השחרורים הקרובה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20