יוזמה חדשה של יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש תגרום לחבר הכנסת באסל גטאס לשלם על השתתפותו בכנס ובו קרא להחרמת ישראל. על פי התיקון, חבר כנסת שיפרסם קריאה פומבית להטלת חרם על מדינת ישראל – כולל אחד ממוסדותיה או אזור הנמצא בשליטתה (קרי יהודה ושומרון) – יורחק לפחות לחודש מהכנסת.

באסל גטאס. ישלם את המחיר?. צילום: פלאש 90
באסל גטאס. ישלם את המחיר?. צילום: פלאש 90

התיקון שמציע קיש מגיע על רקע השתתפותו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) בגיוס כספים עבור משט הנשים שיצא מברצלונה לעזה, שפורסם לראשונה באתר ערוץ 20. בפגישה שערך גטאס עם הקהילה הערבית בקליפטון, ניו ג'רזי, שבארה"ב, אמר גטאס כי  אנחנו חיים במולדת שלנו בעל כורחם (של היהודים, ע"ל). כפו עלינו לקבל את האזרחות הישראלית ואנחנו מנצלים אותה לטובת אנשינו. אנחנו יכולים להתקדם ולהביס את הכיבוש בשתי דרכים: לקיים עוד ועוד מסעות לרצועת עזה ולתמוך במסע ההולך והגובר של תנועת החרם על ישראל".

נקודה משמעותית בתיקון – אין צורך שהיא תעבור במליאת הכנסת, מה שימשוך את מימוש הסנקציה במשך חודשים, אם אי פעם יאושר החוק. על מנת לאשר את התיקון, דרושה הצבעה אחת בוועדה אשר נתונה בשליטה קואליציונית. בוועדה, בראשה עומד קיש עצמו, ישנם תשעה חברי קואליציה, כך שההצבעה המדוברת צפויה לעבור – לשם שינוי – ללא בעיות מיוחדות.