קבוצת הכדורגל של הפועל חיפה מדורגת כמעט בכל עונה בתחתית ליגת העל ונאבקת עד המחזורים האחרונים נגד הירידה, אבל הבעלים של הקבוצה, יואב כץ, מדורג בצמרת הגבוהה בכמה טבלאות. כץ מדורג ברביעייה הראשונה של בעלי הקבוצות העשירים ביותר של הכדורגל הישראלי, הוא מדורג בצמרת הגבוהה בטבלת בעלי הקבוצות האינטליגנטים ביותר, הוא מנומס, עדין, נעים אבל גם הזוי.

12 עונות משמש כץ כבעלים של הפועל חיפה, 12 עונות בהן הוא משקיע מידי עונה כמה מיליוני שקלים מכיסו. בניגוד לתדמית הקמצן שדבקה בו מאז רכש את המועדון, כץ מביא מהבית בכל עונה הרבה כסף. התקציב של הפועל חיפה מהגדולים ביותר בין הקבוצות הקטנות, כ-20 מיליון שקל בעונה. בניגוד לתדמית שדבקה בו, כץ משלם שכר גבוה למאמנים ולשחקנים. אין לו בעיה לשלם חוזים גבוהים, גם מעל 150-200 אלף דולר לשחקנים נטו לעונה, אין לו בעיה להביא 5-7 מיליון שקל מהבית בעונה אחת, אם צריך.

בעלי הפועל חיפה יואב כץ. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל חיפה
בעלי הפועל חיפה יואב כץ. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל חיפה

 

יואב כץ יכול היה לקנות את עולמו. יש לו מועדון עם עבר מפואר, אלפי אוהדים שרעבים להצלחה ומוכנים להגיע בהמוניהם, יש לו איצטדיון מהיפים והגדולים בארץ ויש לו הרבה כסף. בשנים האחרונות הוא גם קיבל מתנה: מי שהיתה אימפריה של הכדורגל הישראלי, זכתה באליפויות, גביעים והעפילה לליגת האלופות, הפכה לבדיחה עצובה עונה אחרי עונה. יעקב שחר שיחק לידיים של יואב כץ. הוא נתן לו הזדמנות להפוך לקבוצה השלטת בעיר ולקחת את התהילה אליו ואל קבוצתו. אבל כץ המשיך להתנהל בשלומיאליות, המשיך להתלהב מניצחון קטן וחסר חשיבות בדרבי העירוני ולהתנהל כמו שכונה.

מההתנהלות של כץ בהפועל חיפה אפשר היה לחשוב שמדובר באדם חסר כל. שנים שהוא עוסק בקיצוצים במים חמים במקלחות השחקנים, איסורים על רכבי המועדון לעלות על כביש 6, שליחת הקבוצה לבתי מלון זולים שדומים למוטלים, החלפת מנעולים במועדון, פיטורי מנהלים בטלפון, מינויים הזויים והחלפת מאמנים, מנכ״לית, סמנכ״לים, אפסנאים, ומה לא.

הפועל חיפה הפכה לאחת הקבוצות הכי מתוקשרות בליגת העל, כאשר מרבית האייטמים הזויים עד שנדמה כי הועתקו מהבדיחות בבזוקה. אפילו האוהדים של הפועל חיפה לא הצליחו לעקוב אחרי האירועים המביכים והמכוערים שהיו בממלכה העצובה של יואב כץ סביב הצוות הניהולי שלו.

עושים סיבוב על חשבון הבנק שלו. יעקב שחר. צילום פלאש 90
נתן לכץ הזדמנות לעקוף אותו בסיבוב. יעקב שחר. צילום פלאש 90

 

כץ מתגאה בעובדה שהוא מהבעלים הבודדים שלא מתערבים למאמנים בנושאים מקצועיים. נכון, כץ לא יורד לחדר ההלבשה במחצית ולא מתקשר מארה"ב למאמן ואומר לו באיזה הרכב לשחק. הוא אפילו נותן למאמן שלו לבחור את הסגל שהוא רוצה. אבל לפעמים כץ עושה שטויות ופוגע במאמן שלו בצורה בוטה, מזלזלת ומשפילה הרבה ייתר מהתערבות מקצועית נטו. למשל ההוראה שנתן לאלי כהן להחזיר את הבלם אושרי רואש לאימונים אחרי שהבלם העליב וקילל את המאמן לעיני השחקנים. חוסר היכולת של כץ להעניק כבוד למאמנים שלו היא עקבית ואינה קשורה לתוצאות.

עוד החלטה תמוהה של הבעלים נוגעת ליוסי דורה. שחקן הפועל חיפה פרש ממשחק פעיל וכץ החליט לתת לו תפקיד מקצועי. מה התפקיד? אין תפקיד. דורה חבר בצוות המקצועי. בלי הגדרת תפקיד. כלום. העיקר שהוא בצוות. במועדון החליטו לשלוח אותו לאוקראינה לבדוק את מחנה האימונים המתוכנן. רגע לפני ההמראה גילו במועדון כי התנאים של מה שאמור היה להיות מלון הם של אכסניית נוער באילת. אחרי הפסטיבל שהיה במועדון וכמובן בתקשורת החליט כץ לסגור עבור הקבוצה מלון ראוי. הפועל חיפה יצאה למחנה אבל דורה הפגוע החליט להחרים את מחנה האימונים ונשאר בארץ. דורה נפגע לא רק מהביקורת שהוטחה בו אלא גם מכך שאינו מחזיק בתפקיד רשמי.

כמעט כל בעלי הקבוצות בליגת העל אוהבים תקשורת, אבל יואב כץ אוהב יותר מכולם. בדומה לאלי טביב, גם לכץ אין עסקים בישראל, גם הוא אוהב כדורגל, הוא לא בעלים שאוהב לשפוך כסף בלי הבחנה, אבל בניגוד לטביב, האהבה שלו לתקשורת גורמת לו ולקבוצה שלו להיראות כבדיחה עצובה. כץ יתראיין לכל מי שמבקש גם לחוברת של בית ספר יסודי. אין לו בעיה לעלות לשידור לתחנת רדיו קהילתית ואם לא מתקשרים אליו אין לו בעיה להתקשר לעיתונאים. הוא אפילו דואג להקליט את עצמו ולהעביר את השידור מארצות הברית לשחקנים בחדר ההלבשה. לא פלא שאם כץ מתנהל בצורה הזויה, השחקנים, המנהלים וכל עובדי המועדון יכולים להרשות לעצמם לדבר עם התקשורת כל יום כל היום. כמו בג'ונגל, גם בהפועל חיפה אין חוקים, אין כללים ואין פרוטוקולים.

לא ישלם את הסכומים של אלונה ושחר. אלי טביב. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
דומה לו, אבל כל כך שונה. אלי טביב. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

ומילה לאוהדים: למרות הכל, יואב כץ רכש את המועדון ומחזיק בבעלות מלאה. זכותו להתנהל כמו שכונה וזכותם של האוהדים להפגין נגדו והניף שלטים שילך הביתה. השאלה הגדולה היא האם לאוהדים יש רוכש שמוכן לקנות את הפועל חיפה? בינתיים בכל השנים הללו בהן נערכו הפגנות נגד כץ, אף איש עסקים לא הניח לכץ הצעה על השולחן לקנות ממנו את המועדון. כולם רק מדברים. כץ אולי לא שדרג את הפועל חיפה אבל אם הוא יקום וילך הפועל חיפה תמצא עצמה מהר מאוד בליגה הלאומית. לפחות בכל הקשור לערבויות ולעמידה בחוזים, כץ עושה זאת כמו גדול ובכדורגל הישראלי זה לא מובן מאליו.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20