גפני וליצמן. צילום: פלאש 90
גפני וליצמן. צילום: פלאש 90

המתיחות בין המפלגות החרדיות לישראל ביתנו מעמיקה: בהודעה משותפת של ראשי סיעת "יהדות התורה" שפורסמה בשלושת ביטאוניה, דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו לנזוף ביו"ר 'ישראל ביתנו' ושר הביטחון אביגדור ליברמן, לאחר שזה ביקר במתחם קניות באשדוד ובשל דבריו על הציבור החרדי. על אף ההתבטאויות הקשות בין שני הצדדים, נראה כי בשלב זה אין סכנה לעתיד הממשלה. שני הצדדים נהנים מההתכתשות, כשכל אחד מהצדדים יציג את הוויכוח כשמירה על האינטרסים של בוחריו.

בהודעה שהפיצה, נכתב כי, "סיעת יהדות התורה קוראת לראש הממשלה נתניהו לקרוא לסדר את שר הביטחון באופן מיידי על העמקת השסע והקרע הציבורי תוך פגיעה פומבית בקדושת השבת. מדובר במעשה חמור ותקדימי שנעשה במתכוון תוך הודעה מוקדמת לתקשורת במטרה מוצהרת וברורה להסית ולהכפיש בשקרים נגד כלל הציבור הדתי והחרדי בישראל ולפגוע ביום הקדוש".

לדברי הסיעה החרדית, פעולותיו האחרונות של ליברמן נובעות רק משיקולים פוליטיים: "ליברמן בעצמו יודע כי חוק המרכולים נועד לשמירת הסטטוס-קוו הקיים במשך שנים, אך הוא בוחר בשיסוי וליבוי מתחים מיותרים בין חלקי הציבור ולפגוע ביום השבת וקדושתו. התנהגות זו של ליברמן מעידה על מצוקה פוליטית קשה, בשל תחרות על קולות השנאה מול מפלגת שנאה מתחרה ובמטרה לגרוף הון פוליטי כתוצאה משיסוי בין קבוצות אוכלוסייה והעמקת הקיטוב בעם".

ליברמן: "החרדים מרגישים שהם לא מספקים את הסחורה לבוחרים"

בראיון ל"כאן ב'", התייחס ליברמן לסערה והבהיר: "אין לנו שום כוונה לצאת מהקואליציה. מי שרוצה לפרוש – שיפרוש. אבל כן נילחם על האג'נדה החילונית שלנו, על הסטטוס-קוו ועל חופש העיסוק. לא ייתכן שמישהו יכתיב לנו איזו גבינה לקנות, באיזה יום ובאיזו חנות. לא בבית ספרנו".

גם יו"ר ישראל ביתנו ייחס ליריביו שיקולים פוליטיים ציניים ואמר: "בחצי השנה האחרונה יש ניסיון לשבור את הסטטוס-קוו בהרבה מובנים. יום אחד בלי שום התרעה מוקדמת רצו לשנות או לבטל את מתווה הכותל. אחר כך באו עם עבודות הרכבת בשבת ואז סיפור המרכולים. זה ניסיון כמעט היסטרי לשבור את כל הסטטוס-קוו ואת כל המוסכמות שהחזיקו את החברה הישראלית בשלום. אני לא מבין את ראשי הציבור החרדי, כנראה הם מרגישים שהם פחות מצליחים לספק את הסחורה לבוחרים שלהם".

בדבריו באשדוד, לשם הגיע כדי לתמוך במחאת החילונים בקרב השבת, אמר ליברמן כי הורה לא לזמן לאירועים של צה"ל את הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף ואת הרבנים אבינר ואליהו שקראו לרמטכ"ל גדי איזנקוט להתפטר: "לא הרב הראשי, לא הרב אבינר ולא הרב אליהו ישתתפו בטקסים של צה"ל וממשלת ישראל – עד שלא יחזרו בהם. כך הנחיתי. זה פשוט דבר בלתי סביר לתקוף את צה"ל, לדבר נגד שירות ואחר כך עוד להשתתף באירועים במסגרת צבאית".

על אף שההפגנות באשדוד נובעות מחוק עזר עירוני בן כ-30 שנים, אותו אישרר בית המשפט בדיון מקומי, אמר אתמול ליברמן כי: "לחוק המרכולים לצערי יש משמעות מרחיקת לכת. אנחנו רואים באשדוד את ההשפעה. עד לאחרונה חיו באשדוד בהרמוניה, ועכשיו העיר מפולגת ואני מקווה שזה לא יקרה בערים נוספות. הפילוג הזה פוגע בחוסן הלאומי. כל הסיפור הזה פשוט יוצר פה מתח מיותר, חיכוך מיותר לגמרי. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לראות חברה ישראלית מפולגת".

דרעי: ליברמן עקף את לפיד האב

מי שהיה ראשון לתקוף את שר הביטחון בשל מחאות השבת הוא יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, שאמר למקורביו כי, "אני עם אביגדור ליברמן גמרתי". לדבריו, "ליברמן דרס את השבת ברגל גסה וזו חציית כל קו. אפילו לפיד האב, מגדולי שונאי הדת, לא העז לעשות זאת. יש דברים שהם מעבר לכל ידידות אישית".

לפיד בהפגנה באשדוד. צילום: יש עתיד
לפיד בהפגנה באשדוד. צילום: יש עתיד

במהלך השבת נערכה הפגנת תושבים מחוץ לבניין עיריית אשדוד בהשתתפות כ-2,500 בני אדם, בהם יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. התושבים הפגינו על סגירת בתי העסק בשבת והטלת הקנסות לחנויות במתחם הקניות ביג פאשן. המוחים טענו עוד כי העירייה מפלה את הציבור החילוני גם בתחומי הבנייה והחינוך.