יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד יחד עם יו"ר הסיעה, ח"כ עפר שלח וח"כ אלעזר שטרן, ערכו היום מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות פסיקת בג"ץ שקיבל את העתירה של 'יש עתיד' וביטל את חוק גיוס החרדים החדש, המאפשר פטור לתלמידי ישיבות. "הערכים ניצחו היום, רוח צה"ל ניצחה היום, החיילים שלנו ניצחו היום. התברר שאפשר אחרת. היום התחלנו לסובב את ההגה של הספינה לכיוון של שפיות וערכים. בשביל זה באנו לפוליטיקה. גיוס לכולם. עבודה לכולם", כך לפיד.

ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"בנימין נתניהו לא יכול להמשיך להתחמק ולהתפתל, הגיוס לצה"ל הוא לכולם. לא רק לפראיירים שאין להם מפלגה בקואליציה. גמרנו להיות פראיירים. בג"ץ קבע, אין בישראל אזרחים סוג א' ואזרחים סוג ב'. אין דבר כזה חוק בלי אכיפה ויש דבר כזה ערכים מקודשים. יש דברים שעומדים מעל הישרדות פוליטית והיאחזות בכיסא", אמר לפיד והוסיף: "מה שעשה נתניהו זו לא רק בגידה בערכים של הציונות ובערכי צה"ל, זו בגידה בערכים של המחנה הלאומי. ראש ממשלה לאומי אמיתי שם את הגיוס לצה"ל בראש הרשימה. בראש סדר העדיפויות. החיילים שלנו יותר חשובים מהישרדות פוליטית".

ח"כ לפיד המשיך: "הייתי בכנסת כשהם ביטלו את השוויון בנטל. אתם יודעים מה היה הדבר הכי בולט: זה אותם אנשים. נתניהו, איילת שקד, בנט. אותם אנשים שהעבירו אתנו את החוק, הם אלה שביטלו אותו. נתניהו נאם אז בממשלה, כמה זה חשוב. איילת שקד עמדה בראש "ועדת שקד" שהעבירה את המתווה בכנסת. נפתלי בנט סיפר זיכרונות מהשירות הצבאי. ואז התחלפה ממשלה והם הלכו והצביעו בדיוק להיפך. וכששואלים אותם למה, הם אומרים, "כי קודם לפיד הכריח אותנו, ועכשיו ליצמן הכריח אותנו", אין להם בושה? בנושא כזה? זה הילדים שלנו. זה הצבא שלנו".

ימשיך להיות חבר בארגון שמתנגד להצעת החוק שלו? יוזם ההצעה ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90
ח"כ שטרן. צילום: פלאש 90

 

לפיד פנה לשר הביטחון ליברמן: "אני קורא מפה לשר הבטחון ליברמן: זה בידיים שלך. אתה אחראי על צה"ל. אתה צריך לכנס היום מסיבת עתונאים ולהגיד: "כולם מתגייסים. כולם משרתים בצבא. אחרת לא תהיה ממשלה". על מפלגת העבודה: "הם לא יותר טובים. לא נשכח איך הם ברחו מאולם המליאה כשהצבענו על השוויון בנטל. לדיראון עולם ייזכר להם. ישבו עם אריה דרעי מחובקים באולם צדדי, כדי שכולם יראו שהם לא מצביעים בעד הגיוס לצה"ל". יו"ר 'יש עתיד' סיכם: "בית המשפט העליון עשה היום צדק. לא איתנו, לא עם יש עתיד, הוא עשה צדק עם כל ילד בישראל שלקח תרמיל גדול, ונסע לבקו"ם, ועלה על האוטובוס והלך לשרת את מולדתו".

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח: "המאבק הוא על הערכים המשותפים של החברה הישראלית ועל הבסיס של החברה והכלכלה שלנו, שנתניהו ושותפיו חותרים תחתיהם בלי בושה. החוק שאנחנו העברנו היה מעשי, מתון וצודק, ואנחנו נמשיך להיאבק כדי למנוע עוד בזבוז זמן והתחמקויות".

חברם למפלגה ח"כ אלעזר שטרן: "ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ערכי מוסר מצפון והגינות, ניצחו כוחנות פוליטית מפלה ובלתי מתחשבת בצרכיה הקיומיים של מדינת ישראל".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם