אחרי דיון סוער, המליצה היום (ב') הוועדה המשותפת לוועדת החוץ והביטחון וועדת הפנים והגנת הסביבה למליאת הכנסת להאריך בשנה נוספת את תוקפו של חוק האזרחות והכניסה לישראל שנחקק כהוראת שעה בימי האינתיפאדה השנייה. בחוק המדובר נקבעו הוראות המגבילות את שר הפנים במתן אזרחות, רישיונות לישיבה והיתרי שהייה בישראל במקרים של איחוד משפחות.

פלסטינים עוברים את מעבר קלנדיה. צילום: פלאש 90

 

ההצבעה נערכה לאחר שנציג שירות הביטחון הכללי בדיון הסביר כי קיים צורך ביטחוני להארכת תוקף הוראת השנה וכי אוכלוסיית מבקשי איחוד משפחות מהווה אוכלוסיית סיכון, במיוחד לאחר קבלת ההיתר, בשל האפשרות להסתייע בה לביצוע פיגועי טרור ופעילות ריגול. זאת בשל נגישותם ליעדים בישראל וחופש התנועה ממנו הם נהנים.

מנתוני שב"כ עולה כי מאז גל הטרור הנוכחי, שהחל בשנת 2015, חלה עלייה במעורבותה בטרור והפרות סדר אוכלוסיית מקבלי המעמד בישראל מכוח איחוד משפחות ובני משפחותיהם – 93 מעורבים עד כה. בתקופה זו הם היו מעורבים ב-26 פיגועים משמעותיים, לעומת 13 פיגועים בשנים 2001-2014 בהם הייתה מעורבת אוכלוסייה זו.

פלסטינים מחכים לאישור לעבור במעבר רפיח, ינואר 2017. צילום: פלאש 90

 

עוד עולה מנתוני שב"כ, כי מאז 2001 נמנו 155 מעורבים בפעילות טרור מקרב אוכלוסיית מקבלי המעמד בישראל מכוח איחוד משפחות ובני משפחותיהם, 27 מתוכם קטינים. מתוכם 47 קיבלו את מעמדם מכוח נישואין לבני זוג ישראלים, ו-108 בני משפחה של בעלי מעמד מכוח איחוד משפחות. כתוצאה מפעילות זו בשנים אלה נהרגו 21 ישראלים ונפצעו 76.

"בשלוש שנים קיבלנו מנה כפולה של פיגועים משמעותיים מאשר ב-14 השנים קודם לכן", אמר יו"ר וועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר, שאף כיהן בעבר כראש השב"כ. "זה מראה לנו שמדובר בבעיה קשה מאוד, וגם מאפשר לנו לשאר מה היה קורה ללא הוראת השעה אשר מתפקדת כמעין סכר. 26 פיגועים בשלוש שנים זו נורה שצריכה להידלק אצלנו במהירות, ועם זה אני מבקש להביא את הצו להצבעה".

לעומתו, ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) זעם ואמר כי "מענישים עשרות אלפי אנשים בשביל כמה מקרים בודדים. בית המשפט העליון היה מאוד חצוי על זה, ולא עושים את החוק קבוע כי בג"ץ לא היה מאפשר את זה".

דיון הוועדה המשותפת היום בכנסת. צילום: דוברות הכנסת

 

גם ח"כ טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) יצא נגד רוב הוועדה ואמר כי מדובר ב"חוק דרקוני, שאין לו קיום במדינה דמוקרטית". הוא המשיך ותהה: "האם הפרדה בין אמא לילדיה זו הדרך לקדם את היחסים והמשא ומתן עם הפלסטינים? למה רק בכח? אני בעד בידוק ביטחוני לכל אדם, ומי שלא מתאים, שלא יהיה פה, אבל אנשים ללא עבר ביטחוני כלל מסורבים פה באופן גורף".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20