נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ רומז: מבנה השגרירות החדש של ארצות הברית בירושלים יהיה מבנה הקבע של השגרירות. בעצרת תמיכה שנערכה בעיר אלקהרט שבמדינת אינדיאנה, סיפר הנשיא טראמפ על תהליך קבלת ההחלטות בדרך לטקס פתיחת שגרירות ארצות הברית בירושלים.

בעצרת, שנערכה בשבוע שעבר, התגאה טראמפ בכך שהוא מקיים את הבטחתו – בניגוד להבטחות נשיאים קודמים שהופרו בסוגייה זאת: "שבוע הבא, אחרי הבטחות של ממשלים רבים, שמעולם לא עשו זאת, הם עשו קמפיינים אבל לא עשו זאת. שבוע הבא, סוף סוף, נפתח את השגרירות האמריקנית בירושלים", אמר טראמפ לקול תשואות הקהל.

טראמפ סיפר כי פקידי מחלקת המדינה הגיעו אליו עם הצעת מחר אסטרונומית: "מיניתי את אחד מחבריי לשגריר בישראל, דיוויד פרידמן. הוא אוהב את ישראל, גם את ארה"ב, אבל הוא אוהב את ישראל. הם באו אליי, לפני כ-3 חודשים, כי אמרתי שאנחנו רוצים לבנות מהר. הם באו לשולחן שלי עם קלסר, ואמרו לי שאני צריך לחתום. שאלתי אותם מה זה. 'אנחנו רוצים לבנות שגרירות אדוני', הם אמרו, 'בירושלים'".

ההכנות לטקס פתיחת השגרירות בשיאן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

טראמפ המשיך וסיפר כיצד שאל את אנשי מחלקת המדינה "כמה?", ורמז כי נשיאים אחרים לא תמיד בוחנים את העלויות. "הם אמרו מיליארד דולר. אמרתי להם, אתם יודעים כמה זה מיליארד דולר?' הפקידים השיבו 'אנחנו רוצים לבנות שגרירות'. באותה נקודה עצרתי את החתימה. כתבתי דונלד, אבל לא הגעתי לשם המשפחה. סימנתי הרבה איקסים, כדי שלא יגידו אחר כך שחתמתי", תיאר בדרמטיות.

"התקשרתי לשגריר שלנו. אמרתי לו, דיוויד זה משוגע. אנחנו נבנה שגרירות בירושלים, אין לנו כבר מקום?", שאל הנשיא טראמפ את השגריר האמריקני בישראל דיוויד פרידמן. לפי דברי טראמפ, השגריר הזכיר בפניו את מבנה הקונסוליה בשכונת ארנונה, שבסופו של דבר נבחר להיות זה שבו תיחנך השגרירות בירושלים מחר. "דיוויד אמר: יש לנו מקום, זה האתר הכי טוב. הוא בבעלותינו, ויש לנו בניין עליו. אפשר לקחת פינה שלו וב-150 אלף דולר אפשר להפוך אותו למבנה יפיפה". "אמרתי לו, אתה יכול לשים גם 200-300 אלף דולר", סיכם טראמפ.

שגרירות ארצות הברית בירושלים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

טראמפ סיפר גם כי שאל את הפקידים מתי השגרירות תיבנה. "הם אמרו לי בין 5 ל-10 שנים. עניתי להם שאלא אם יתנו לי להאריך את הכהונה – אתם יודעים איך זה, אם אומרים 'בין 5 ל-10 שנים', זה קורה בין 15 ל-20 שנה אחרי. זה יקרה בתוך שלושה חודשים".

כזכור, בעבר אמר לערוץ 20 גורם בכיר בשגרירות האמריקנית כי הקמת השגרירות תיארך זמן רב, ותתפרס על פני מספר שלבים: חניכת השגרירות במבנה הקונסוליה הקיים, הרחבה של הקונסוליה והקמת משכן קבע, בתהליך כולל שייארך עד 9 שנים.