הנשיא טראמפ מארח את טקס חנוכה החגיגי בבית הלבן, אתמול. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ מארח את טקס חנוכה החגיגי בבית הלבן, אתמול. צילום: רויטרס

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אירח בבית הלבן טקס הדלקת נרות חנוכה בהשתתפות בני משפחתו, ביניהם ביתו היהודייה של הנשיא איוונקה, בעלה ג'ארד קושנר ושלושת ילדיהם, סגן הנשיא מייק פנס, כמו גם מנהיגים ורבנים יהודים מכל העולם. "חנוכה – נס העבר והבטחת העתיד" אמר הנשיא, שהוסיף כי לאחר הכרזתו הרשמית בהכרתה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, יש השנה סיבה כפולה לחגוג את נס החנוכה.

באירוע אמר טראמפ: "אני חושב על כל האהבה שקיימת כעת בישראל בנוגע לירושלים, אני חושב שהחג הזה ייזכר כמיוחד מאוד", וזכה לתשואות מהמשתתפים."כיום האומה שלנו בטוחה יותר והעולם מלא בתקווה בזכות העם היהודי, בזכות מדינת ישראל והאמונה הבוערת בלבותיהם".

טראמפ במהלך "נאום ירושלים"
טראמפ במהלך "נאום ירושלים"

 

"נס חנוכה הוא נס ישראל. אף כוח מעולם לא הביס את הרוח שלכם ואף כוח רשע לא הכחיד את אמונתכם. זו הסיבה שבגללה העם היהודי ממשיך להאיר לכל האומות. אני חושב על האהבה בכל רחבי ישראל – והכל בגלל ירושלים. חנוכה הוא הזמן של משפחות יהודיות ברחבי העולם לחגוג את נסי העבר ואת הבטחות העתיד. אנחנו גאים לעמוד לצד עם ישראל ולחדש את הברית המתמשכת שלנו".

בסרטון שצייץ הנשיא האמריקני הבוקר (ו'), הוא התגאה בהכרזתו על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל ועל ההצהרה כי שגרירות ארה"ב תעבור אליה. בסרטון מתגאה טראמפ בקיום הבטחתו בהשוואה לשלושת הנשיאים הקודמים שעם כניסתם לתפקיד הבטיחו אך לא קיימו. "אני מילאתי את הבטחת הבחירות שלי – אחרים לא", אמר.

ביל קלינטון ב-1992: "ירושלים היא עדיין בירת ישראל וחייבת להישאר בלתי מחולקת ונגישה לכולם", ג'ורג' וו' בוש ב-2000: "כשאכנס לתפקיד אתחיל בתהליך העברת השגריר האמריקני לירושלים שהיא בירתה הנבחרת של ישראל", ברק אובמה ב-2008: "אמרתי זאת בעבר ואומר זאת שוב – ירושלים תהיה בירתה של ישראל". במקרה אחר באותה שנה הצהיר אובמה: "ירושלים תישאר בירת ישראל והיא תשאר בלתי מחולקת".

בסוף הסרטון נראית הבטחת טראמפ ב-2016: "נעביר את השגרירות האמריקנית לבירתה הנצחית של העם היהודי, ירושלים", ואז נראה מימוש ההבטחה בנאום ההכרה בירושלים כבירת ישראל ותחילת הליך העברת השגרירות אליה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם